avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate mrtz_69

Activitate mrtz_69

Răspuns la discuția plan parcelar
„.Art. 261 — (1) Prin exceptie de la prevederile art. 26, la receptia documentatiilor cadastrale pentru imobile situate in extravilan unde nu exista
plan parcelar in arhiva oficiului teritorial sau a primariei, acesta va fi inlocuit cu un «plan de incadrare in tarla», pe care sunt reprezentate limitele
tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului in cauza si orice alte detalii fixe din teren.
(2) Planul de incadrare in tarla va fi intocmit in format analogic si digital, va fi semnat de persoana autorizata, de proprietar sau de detinatorul
legal si vizat de presedintele comisiei locale de fond funciar.
(3) Planul de amplasament si delimitare intocmit in conditiile art. 261 va purta mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa
datorita lipsei planului parcelar».,,,,,,se poate face asa ceva si pt terenul meu extravilan?
Răspuns la discuția plan parcelar
problema este ca eu fara acest plan parcelar nu pot iesi din indiviziune,,,,expertul am inteles ca in lipsa lui poate cere -plan de incadrare in tarla
Răspuns la discuția plan parcelar
multumesc,sau depus la dosar la tribunal,toate actele,,sa facut o succesiune in care eu am 1/2 iar verisorul tot 1/2 din actul de proprietate.vreau sa ies din indiviziune si sa fac intabularea ,,,treibunalul a desemnat un experet dar acesta imi solicita un plan parcelar ,,,care nu exista nici la primarie...se poate face si pe baza la altceva expertiza?
Discuție plan parcelar
Buna ziua,am si eu o problema si nu stiu cum o pt rezolva,Tribunalul a desemnat un expert care sa intocmeasca o expertiza in vederea iesiri din indiviziune.problema este ca nu exista acel plan parcelar la primarie si ca atare expertul nu executa lucrarea,,,,stie cineva o modalitate de rezolvare a problemei?se poate intocmi si altfel expertiza?