avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate SefuBanilor

Activitate SefuBanilor

Mi-a zis un avocat ca daca te opreste politia la Cuca Macaii si refuzi sa semnezi PV, scapi de amenda pentru ca atunci cand o primesti prin posta nu o ridici, urmand ca agentul care a intocmit PV sa-ti afiseze pe usa acel PV. Si ca o sa fie cam greu pentru respectivul agent sa vina de la Cuca Macaii pana la tine acasa sa afiseze PV.

M-am aflat exact in situatia descrisa. M-a oprit un agent undeva pe langa Hunedoara, eu fiind din Bucuresti. Mi-a solicitat actele le-am inmanat, m-a verificat de toate cele, n-a gasit nimic, si ma intreaba: Da' EXTINCTOR ai? :O Si mi-a dat amenda ca n-am extinctor :(( Cand m-a intrebat daca am mentiuni, am spus ca apreciez ca sanctiunea este aplicata abuziv si am refuzat sa semnez procesul verbal. Nu a fost prezent niciun martor atunci. Am plecat acasa, dupa vreo saptamana doua, paznicul de la bloc mi-a spus ca vecinul de la ap.15 (eu stau la 14) mi-a pus un aviz in cutia de scrisori ca era pus la el din greseala. M-am uitat pe aviz era completat numele meu, adresa doar ca ap. era trecut 15 in loc de 14. Nu m-am dus sa-l ridic, a mai venit o data, aceasi poveste. Dupa vreo alte 2 saptamani, imi spune paznicul ca au fost 2 politisti, si au pus la vecinu de la 15. Vecinu nu avea cutia incuiata, asa ca am luat de acolo PV cu inca un PV de afisare. In PV de contraventie apare un martor, desi atunci cand m-a oprit politia nu era nimeni pe strada. Pe ambele PV apartamentul este 15 desi eu stau la 14.

Intrebarea mea este: Cum scap de amenda avand in vedere faptul ca oficial contraventia nu mi-a fost adusa la cunostinta din moment ce eu, n-am primit nimic.

Astept sa aflu de ea cand imi vine impozitul si incerc sa o contest atunci? :(