avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate sile2011

Activitate sile2011

Discuție inselaciune
buna seara
suntem un grup de 15 persoane care sau inscris la un curs de electrician prin fonduri europene.
la inceput ni sa promis , masa calda in fiecare zi, subventii , transport platit .
ne am crezut in iei , ne au dat de semnat mai multe foi din contract , am semnat dar nu era stipulat asa ceva.
acum noi numai putem sa venim la acest curs, deoarece avem costuri mari si iei ne ameninta ca trebuie sa le platim cursul.
din cate stiu aceasta se cheama inselaciune.
ce este de facut?
Răspuns la discuția Stalpi telecomunicatii
Si eu am cam aceeași problemă și electrica mi a dat un sfat gratis pe care ti l dau si tie " taie firele, dacă nu sunt de curent ( fără să te vadă cineva)" . În felul acesta firma de telecomunicații vine si reface firele.
Da i în judecată, ai câștig de cauză. Chiar dacă cheltui mai multi bani, dreptul la proprietate trebuie să îți fie respectat. Succes.
Răspuns la discuția Succesiune din afara tarii
un sfat, actiune in instanta care are ca obiect succesiune sau partaj succesoral.
si acolo se clarifica problema, fara batai de cap.
Răspuns la discuția Cedare drepturi mostenire
Art. 406 Noul cod civil Rudenia în linie dreaptă sau colaterală Dispoziţii generale
Categorie: Noul Cod Civil actualizat 2017 - Legea 287/2009

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 406

Rudenia în linie dreaptă sau colaterală

(1) Rudenia este în linie dreaptă în cazul descendenţei unei persoane dintr-o altă persoană şi poate fi ascendentă sau descendentă.

(2) Rudenia este în linie colaterală atunci când rezultă din faptul că mai multe persoane au un ascendent comun.

(3) gradul de rudenie se stabileşte astfel:

a) în linie dreaptă, după numărul naşterilor: astfel, copiii şi părinţii sunt rude de gradul întâi, nepoţii şi bunicii sunt rude de gradul al doilea;

in concluzie la mostenire dupa sotul decedat vine la mostenire copii si sotul supravietuitor.
deoarece sunt rude gradul I.
daca copii renunta la mostenire, da declaratie la notar de renuntare , partea lor revine la ceilaltii.
in cazul acesta sotiei.
am intrebat in Braila la 3 notarii, si mi-a confirmat cele spuse.
in schimb in Braila, notarii iti spun ca sa acceptii si apoi sa le donezi partea, ca in cazul in care mai are bunuri imobile sa fii chemat la succesiune si sa acceptii sau nu.
deci nu este o fabulatie de a mea.
o zi buna
P.S. de citit
[ link extern ]
Răspuns la discuția Cedare drepturi mostenire
buna seara
cu riscul de a parea impertinent, va rog ...
eu am dezbatut succesiunea acum 2 ani , si bunica mea a renuntat in favoarea mea si eu am ramas unic mostenitor dupa bunicul meu; sunt mostenitor testamentar- acesta este un caz.
nu cum ziceti dvs., ca vin la mostenire alte rude pana la gradul IV.
la mostenire cand se dezbate, notarul intreaba daca acceptati mostenirea sau nu.
tu zici nu ca fiu al defunctului
dai o declaratie de renuntare
partea la care ai renuntat ii revine mamei , deoarece ea este ruda de gradul I cu sotul in nici un caz nu revine cumnatilor sau unchilor sau altora

[ editare afirmatii nejustificate ]
buna ziua
audierea martorului sa facut fara sa fiu de fata si eu.
la urmatorul termen nu am stiut ca sa audiat, nici incheierile de la sedinta nu mi-au fost trimise.
este vorba de un act de mana, sub semnatura privata.
prima data av. reclamantului impreuna cu reclamantul se bateau in piept ca acela este actul.
dupa ce a fost audiat martorul, fara sa fiu de fata, deoarece am facut o sesizare penala, si cum la romani pana se face o cercetare , se plimba sesizarea; eu primisem raspuns ca sa trimis la alt parchet si judecatoria a primit raspuns de neincepere a urmarii penale.
in concluzie martorul declara ca acesta este un document transcris, adica hartia de mana a fost transcrisa.
si el a semnat-o.
in concluzie se deduce ca acesta nu este actul semnat de matusa mea, adica falsul.
expertiza grafologica nu am la ce sa o mai solicit daca el a recunoscut ca este transcris.
cum pana la urmatorul termen se poate modifica declaratia, eu nu am stiut ca sa audiat martorul si ce a zis el.
inregistrarea am primit-o dupa 3 luni de zile, deci trecuse primu termen.
asa ca i-am facut sesizare penala si judecatorului si av. Reclamantului pentru instigare la fals.
si tupeu cel mai mare il are judecatorul care imi spune ca ar trebui sa numai vin la proces, ca si cum el a deliberat deja.
am solicitat ca sa mi se elibereze copii transcrise de pe inregistrarea audio, dar mau refuzat, chipurile ca pana in 2014 se eliberau.
acum se face expertiza tehnica si tupeu la judecator ca daca sunt de acord dupa ce el a decis deja.
asta e romania in care traim, o tara corupta, in care nu se verifica si daca judecatorii sunt coruptii sau nu.


buna ziua
va rog sa imi spuneti ce se poate face in acest caz.
la un termen de judecata, martorul reclamantului declara ca nu a fost prezent cand sa incheiat actul de mana.
judecatorul consemneaza ca a fost prezent.
eu nu eram la acel termen, am facut cerere de suspendare, deoarece sa inceput urmarirea penala in rem.
lucrurile astea le-am aflat din copia inregistrarii audio, din care reiese foarte clar ca nu a fost prezent.
eu acum am facut sesizare penala judecatorului la Inspectia judiciara , la parchet
avocatului reclamantului la Barou.
ce se mai poate face cu aceasta declaratie?
am solicitat ca sa re audiez martorul, ca aveam si eu intrebarii de pus, dar mi sa refuzat.

ati inteles gresit
titlu este emis in 1995 pe numele matusii
ea a decedat in 1994
dezbaterea succesiunii sa facut in 2009 de catre bunicul meu ca unic mostenitor
in 2014 de catre mine ca unic mostenitor
Intrebarea este : sunt pasibil ca sa ii platesc suma aceasta de bani pe care se presupune ca matusa mea ar fii incasat-o, stiindu-se ca nu exista nici un inscris si valoarea terenurilor depaseste 12 000 ron, doar pe baza declaratiilor martorilor?
nu exista nici un inscris cum ca sa dat banii, doar declaratii de martorii pe care eu ii consider coruptii.
am probe
multumesc
Corect d-nul notar raluk0207.
am dezbatut succesiunea dupa matusa mea
ia a fost dezbatuta de catre bunicul meu in 2009 , este sora lui.
eu ii zic matusa.
asa zisu cumparator sau mai bine zis baiatul lui imi arata un act, se batea in piept cu el ca este autentic si martorii zic ca nu au semnat asa ceva.
chipurile au fii semnat un inscris care nu exista.
am invocat o multime de exceptii , dar la ceasta judecatorie, daca nu te prezinti si nu te tii tare , ramai fara bun- d-na avocat avlil.
eu platesc impozit si el imi foloseste in mod abuziv terenul, pe mottoul" daca folosesti un teren devii proprietar"
Intrebarea este : sunt pasibil ca sa ii platesc suma aceasta de bani pe care se presupune ca matusa mea ar fii incasat-o, stiindu-se ca nu exista nici un inscris si valoarea depaseste a terenurilor de 12 000 ron, doar pe baza declaratiilor martorilor?
multumesc