avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate zzandreii123

Activitate zzandreii123

Salutare. De curand mi-a fost retinut permisul 30 zile pentru trecere pe rosu, dupa parerea domnului politist + 4 pct + amenda 195 lei in 48h. Situatia a fost cam asa:
Intr-adevar semaforul era rosu, dar eu m-am incadrat sa fac dreapta unde era verde intermitent. Depasind semaforul cu maxim 1 metru m-am decis sa fac stanga. M-am oprit, am asteptat sa vad ca pleaca cel din spatele meu care statea la semafor si am plecat, facand stanga intrand intr-o intersectie. Merg 300m, iese politistul de dupa un tir si ma ia la intrebari: Cum anume am ajuns in acea intersectie si daca nu cumva am trecut pe rosu. Vreau sa precizez ca el nu a vazut semaforul, in schimb nu stia cum anume am ajuns in acea intersectie. M-a intrebat de pe ce strada am intrat, iar eu bleg fiind i-am spus, in loc sa astept sa-mi zica el. El precizand ca oricum avea filmarea da a vrut sa vada si varianta mea. Vreau sa fac contestatie, avand un martor in masina si auzind aceste intrebari din partea politistului. Pot castiga sau totul este in zadar?