avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate dor_42

Activitate dor_42

Răspuns la discuția Recuperare drepturi salariale
Am inteles ca au intervenit ceva schimbari in legatura cu banii nerecuperati.Poate cineva sa ma ajute cu informatii?
Multumesc.
Răspuns la discuția Somatie imobiliara
Angajamentul de plata a fost semnat cu avocata mea,si nu am primit nici un grafic de rambursare.ce trebuie sa fac?
Multumesc.
Răspuns la discuția Somatie imobiliara
Revin cu o alta rugaminte,

Creditul despre care v-am vorbit ,ar fi trebuit sa se incheie in anul 2018.Dupa plata datoriei conform angajametului de plata semnat cu recuperatorii,de unde sa stiu eu ca acest credit a fost achitat integral (ianuarie 2018)sau ca urmeaza sa achit in continuare pana la data la care s-ar fi incheiat creditul cu banca(sfarsit 2018) evident o suma mai mica (ratele normale pe care le-am semnat cu BCR?Nu vreau sa ma trezesc din nou intr-o asemenea situatie.Adica dupa nu stiu cat timp sa imi trimita din nou tot felul de plicuri sa imi spuna ca de fapt eu achitasem suma respectiva doar pentru a ajunge la zi cu rata?Ce trebuie sa fac ,cand termin plata conform angajamentului de plata?
Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Infiintare firma inchirieri haine
Ca persoana fizica.Multumesc.
Buna ziua,
M-ar interesa de ce acte am nevoie pentru infiintarea unei firme de inchirieri costumatii(animalute etc)....costume populare,tiganesti etc etc .....haine in general si care sunt pasii de urmat.?
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Recuperare drepturi salariale
Sa inteleg ca am fost buna de munca.......fara bani!?Multumesc pentru raspuns dar mai ales pentru ajutorul promp pe care ni-l oferiti!
Buna ziua,
Am din nou rugamintea de-a ma ajuta cu unele lamuriri.O sa incerc sa fiu foarte scurta sa nu va rapesc multi timp.Sunt in urmatoarea situatie:in anul 2008 lucram in invatamantul romanesc.In luna august 2011 nu am avut cum sa-mi depun dosarul pentru concurs deoarece a fost luna in care certificatul meu de nastere a fost schimbat, fiind gresit la nastere(drept urmare nici diplomele nu au fost valabile )Primul meu act valabil a fost buletinul ,dar care a fost eliberat tocmai in septembrie,cand era deja prea tarziu sa ma mai inscriu.Ramasa fara nici un venit dar mai ales fara o perspectica de angajare doar cu buletinul(nu mi-i s-a eliberat nici o adeverinta atunci din care sa reiasa ca sunt aceeasi persoana-problema care am rezolvat-o cu ajutorul sfaturilor d-voastra)m-am vazut obligata sa plec sa-mi caut de munca intr-o alta tara(unde nu am folosit diplomele ci doar buletinul)Deci in anul 2011 nu mai eram in invatamantul romanesc,an in care au inceput sa se restituie drepturile salariale castigate in instanta de catre sindicate . Spre suprinderea multora li s-au restituit banii doar celor care au fost inscrisi in sindicat,sindicat care a transmis scolilor ca vor fi trecuti pe tabelul de recuperare doar membri de sindicat si cu prioritate cei care erau inca in sistem(ca si cum numai lor li-i s-ar fi oprit banii munciti)Eu nu am fost trecuta.Cand am intrebat cum as putea sa-mi recuperez banii mi-i s-a raspuns sec:s-a prescris.Vreau sa precizes ca acei bani(nu au fost putini) m-ar fi scapat de problemele ce au urmat cu banca...etc etc.Pe scurt am ramas fara munca din cauza greselii unui reprezentant al statului,nu am mai reusit sa platesc ratele din cauza unei legi tampite prin care statul mi-a luat banii munciti si acum culmea , nu pot sa-mi recuperez banii tot din cauza lor.Pot sa mai fac ceva sau accept situatia ???!!!!!Mi se pare ca e foarte nedrept!Nu cred ca Eu am facut vreo greseala ca sa platesc !Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Somatie imobiliara
Multumesc ca m-ati ajutat .Am rezolvat aceasta problema cu ajutorul d-voastra.Am obtinut un angajament de plata pe o anumita perioada de timp folosind datele mele vechi(cele care apar in contractul de imprumut )si am rezolvat si cu CNP-ul,obtinand o adeverinta din care reiese ca sunt aceeasi persoana.Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Certificat de nastere gresit
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru ajutorul pe care mi-i l-ati dat.Am rezolvat problema si acum sunt in posesia unei adeverinte care atesta acest lucru.
Răspuns la discuția Somatie imobiliara
Buna seara,
Am ajuns intr-un punct cu problema mea insa v-as ruga daca puteti sa ma sfatuiti inainte sa fac vreo prostioara.Am luat legatura cu o doamna avocat ,iar dansa a sunat incercand sa rezolve problema.A primit un raspuns prin care recuperatorii vor sa trimt o suma,dupa care ei spun ca vom face un nou contract prin care voi depune o rata lunara.Problema mea este CNP-ul.Daca vom face un nou contract voi folosi actele actuale si deci cele 2 contracte nu vor contine acelasi CNP.Credet ca o sa am vreo problema din cauza asta?Doamna avocat mi-a zis sa-i dau un pic de timp ca nu s-a mai confruntat cu asta si ca tre sa vada ce e de facut.Trebuie sa precizez ca INCA nu mi-a eliberat nimeni adeverinta din care sa reiasa ca sunt aceeasi persoana.
Multumesc.