avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ioneladaniela1987

Activitate ioneladaniela1987

Discuție Succesiune
Buna seara. Socrul meu a avut din prima casatorie 3 copii. cand a divortat nu avea pe numele lui terenul pe care era construita casa, acesta i-a revenit socrului meu abia dupa 6 ani prin mostenire de la parintii lui. chiar daca nu avea acte, acesta i-a cedat si fostei sotii o parte din teren pentru cei 3 copii. socrul meu s-a recasatorit iar in urma acestui mariaj a rezultat 1 copil (sotul meu). in prezent socrii mei sunt decedati (soacra de 1 an si 8 luni, iar socrul de 4 luni). tin sa precizez ca socrul meu a fost ingrijit de mine si de sotul meu pana in ultima clipa, locuia cu noi, tot noi ne-am ocupat si de inmormantare). acum, copii din prima casatorie ne tot ameninta prin telefon si fata in fata ca daca nu le cedam lor si partea noastra de casa si teren, or sa ne dea in judecata. din propriile cercetari am aflat ca nu se poate face nimic prin notariat sau instanta pana nu se implineste 1 an de la decesul socrului meu.socrul meu a vrut sa ne faca anul acesta acte pe casa dar din pacate nu a mai apucat. intrebarea mea este: este adevarat ca pana la 1 an de la deces nu se poate face nimic? si ce sanse de castig ar avea fratii vitregi ai sotului meu?