avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate ruxst

Activitate ruxst

Buna ziua,
In 2007 am vandut o masina pe care am radiat-o in acel moment de la fisc, nu si de la politie. In 2011 am primit 7 procese verbale de constatare a contraventiei- rovinieta, pe care nu le-am putut contesta in timp util, intrucat nu eram la domiciliu.
Ulterior am trimis instantei dovada de radiere de la fisc, contractul de vanzare-cumparare nu-l mai gasesc, dar fiind totul tardiv mi s-a respins irevocabil.
In mai 2015 m-am trezit cu instiintare de la executor judecatoresc cum ca s-a inceput urmarirea silita si luna acesta am primit de la tribunal o adresa: dosar - investire cu formula executorie, materia - litigii cu profesionistii, stadiu - apel, adresa in care mi se comunica ca am obligatia ca, in 25 de zile , in calitate de intimat sub sanctiunea decaderii din dreptulde a mai depune probe si de invoca exceptii, sa depun intampinarea. Intrebarea mea se refera la continutul intampinarii, in sensul ca nu stiu la ce se refera exact exceptiile procesuale, raspunsul la pretentiile si motivele de fapt si de drept ale cererii.
Anexat acestei comunicari am primit un apel impotriva unei incheieri prin care CNADNR solicita desfiintarea incheierii si investirea cu formula executorie a procesului verbal. Precizez ca acea incheiere nu am primit-o.
Ce obligatii am eu fata de acesta situatie si am vreo sansa sa scap de toate aceste amenzi si taxele de executare aferente?
Multumesc