avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Anca_Lamba

Activitate Anca_Lamba

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Va multumesc.

Stiu legile si le-am citit, doar ca nu am sesizat ca ar fi niciun articol din care sa reiasa clar ca in luna tatalui nu se acorda stimulent.

Inteleg, conform raspunsului primit de la APS sector 6 ca intentia legiuitorului a fost sa incurajeze tatii sa ramana in CCC in acea luna si de aceea nu acorda stimulent pentru luna tatalui, numai ca din punctul meu de vedere nu au actualizat corespunzator OUG 111, nici normele de aplicare astfel incat sa reflecte acest lucru.

Multumesc inca o data penteu raspuns si timpul acordat.

Anca Lamba
Răspuns la discuția Stimulent insertie
In baza a ce articol din lege se aplica prevederile de care mentionati in mesaj?

Din ce am vazut in normele de aplicare ale OUG 111/2010, art 12 alin 4 doar in situatia in care solicitarea CCC de cel putin 1 luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an, stimulentul se acorda din momentul in care copilul implineste 1 an, persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul care realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit.

In caz contrar, daca tatal nu isi ia acea luna chiar daca are dreptul nu vad de ce nu s-ar acorda stimulent de insertie, pt ca nu beneficiez de CCC (nici eu, nici tatal) si eu realizez venituri impozabile.

Multumesc
Anca
Am optat pt CCC pana la implinirea varstei de 1 an. Pe 02.03.2015 mi-am reluat activitatea, cu 1 luna si 2 zile inainte de a implini copilul 1 an. Tatal a renuntat la 1 luna de CCC. Stimulentul de insertie mi s-a acordat pe 03.03.2015 (ziua urmatoare realizarii veniturilor profesionale), s-a suspendat pe periaoda 04.03.2015 - 04.04.2015 (motiv: luna tatalui, desi tatal NU si-a luat luna de CCC deci nu a beneficiat de indemnizatie), si s-a reluat in data de 05.04.2015. Intrebarea mea este in baza a ce temei legal s-a suspendat plata stimuletului de insertie.

Multumesc
Anca Lamba