avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate coxtel_ro

Activitate coxtel_ro

Buna ziua,
Am facut marea gresala de a lovi masina sotiei in parcare. Azi dimineata cand sa ies din parcarea casei am lovit cu masina mea, masina sotiei. Intrebarea este: poate sotia sa beneficieze de asigurarea masinii mele? Si daca da, cum trebuie sa procedez?...sotia dormea (deci nu am celalalt sofer ) si evident nu sunt martori inafara de catelusa care a incercat sa ma avertizeze dar nu am luat-o in seama.
Va asigur ca nu este vorba de nici o "manarie" chiar asa s-a intamplat, si de aceea va intreb, pentru ca stiu ca o sa fiu banuit de asigurator de vreo "combinatie".
Multumesc.

Revin cu precizarea ca eu conduceam o masina care este inmatriculata pe numele sotiei, iar masina pe care am lovit-o este masina de la firma unde este angajata sotia.
Răspuns la discuția Uzucapiune - se aplica?
Bun, dar fiecare dintre aceste 3 metode presupune acordul tuturor partilor...ceea ce in cazul prezentat de mine nu se aplica.
Cred ca singura sansa era uzucapiunea... in unde sa se dovedeasca prin inregistrarile de la primarie ca tatal meu a fost posesorul de buna-credinta al acestui teren timp de 25 de ani.
Mai astept si alte opinii, si va multumesc celor care ati intervenit in aceasta discutie.
Răspuns la discuția Uzucapiune - se aplica?
Inteleg...doar ca nu s-a facut succesiune. Terenurile au fost impartite celor doi copii de catre bunicul meu atunci in '90 si au fost separate doar la registrul agricol. Au fost impartite defapt in 3 parti. O parte il foloseau bunicii, si celelalte 2 parti tatal meu si matusa. Atunci a fost de acord toata lumea si de atunci au platit fiecare impozit pentru partea lui. Acum matusa vrea si acest teren despre care vorbim si care este in folosinta tatalui meu de 25 de ani.
Chiar nu exista nici o cale in acest sens?
Buna ziua,
As vrea sa va cer un sfat in urmatoarea siutuatie, si anume daca este aplicabila uzucapiunea in acest caz:
Tatal meu are un teren lasat mostenire de la bunicul meu (titlul de proprietate este pe numele bunicului). Acest teren este in folosinta tatalui meu din 1990...de atunci plateste impozit la primarie dupa acest teren si este inscris in registrul agricol pe numele lui. Acuma a vrut sa intabuleze acest teren dar a aparut o problema...matusa,sora tatului meu nu mai este de acord si nu vrea sa vina la notar sa semneze pentru trecerea acestui teren in proprietatea tatalui meu. Inca un aspect care poate este important: Bunicul-decedat , Bunica-traieste, Tatal meu si Matusa sunt singurii lor copii.
As vrea sa stiu daca exista sanse de obtinere a proprietatii prin uzucapiune in acest caz.
Multumesc.