avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate podariulucia

Activitate podariulucia

Răspuns la discuția Numirea intr-o functie
Nu rezulta asta .Textul deciziei este:

DECIZIE nr. ... /16.03.2009

,,Institutul....,...prin reprezentantul sau legal,Dr.........,director,in conformitate cu prevederile O.G.nr.20/1992 privind activitatea de metrologie,

DISPUNE:

Incepand cu data prezentei,doamna Podariu Lucia,angajata a institutiei ,in functia.......,se numeste responsabil cu privire la activitatae de metrologie ,la nivelul intergului institut.


Intrebarea mea era daca :
-mai este valabila aceasta decizie emisa in 2009,in conditiile in care ,intre timp, institutul nu se mai numeste asa si directorul nu mai este acelasi.Pe vremea aceea ,institutul avea si personalitatae juridica
-pot fi eu obligata sa imi exercit activitatea de responsabil metrologic,spunandu-mi de catre actualul director,ca, atata timp cat decizia nu e contestata,este valabila si in vigoare cea veche,din 2009?

Cu consideratie,Lucia Podariu!
Buna ziua!

Sunt angajata ca si chimist principal ,intr-o institutie de stat si pana astazi eram numita ,in plus fata de meseria mea,cu functia de responsabil metrologic,cu o decizie care a expirat in 16.03.2009. Mentionez ca ,in acea perioada institutul nostru se numea altfel,directorul care a emis acea decizie era altul decat cel actual. Din 2009 pana in prezent,mi s-a impus sa semnez documente cu ,,responsabil metrologic" ,directorul spunandu-mi ca ,o decizie chiar daca este expirata ,are continuitate si este in vigoare,cata vreme nu este contestata. Intrebarea mea este ,daca pot ocupa in continuare si functia de responsabil metrologic fara sa am o decizie actualizata si daca nu, ce atitudine trebuie sa am eu fata de aceasta situatie,in calitatea mea de angajat.

Va multumesc!

Lucia Podariu
Răspuns la discuția pensionare
Va multumesc mult!
Mi-ati dat vesti bune.Va mai rog sa-mi spuneti cand,unde si cum pot incepe demersurile pentru pensia anticipata (fara diminuare).
Va doresc o zi linistita si racoroasa!
Discuție pensionare
Buna ziua!
Care este varianta de pensionare anticipata ,fara penalizare,cea mai avantajoasa si rapida ,in urmatoarele conditii:
- sex feminin ,nascuta in ocombrie 1959
- ani lucrati in grupa a II a de munca:11 ani si 3 luni
- vechime in munca:36 ani(aici sunt inclusi 6 ani facultate la seral si 1 an concediu postnatal legal ,in perioda 1990-1991).

Va multumesc!