avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters364911

Activitate ContSters364911

Accident de circulatie intre un biciclist cu o alcoolemie de 1.27 in aer expirat, si un conducator auto cu alcoolemie 0.00, in urma caruia au fost recoltate si sange de la amandoi. Specific ca biciclistul fara sa se asigure, deplasand pe partea opusa dar aceeasi directie de mers,a traversat carosabilul, fara sa se asigure, si a fost accidentat usor, (o zgarietura pe cot)
Cat dureaza pana primeste politia rezultatele?
De ce au fost luate probe de sange si de la sofer, care avea 0.00 prin etilotest?
Ce urmari are incidentul si cat dureaza solutionarea lui?
Pot refuza cererea de solicitare pentru ridicarea atat a salariului in numerar, cat si a decontului de transport atata timp cat in regulamentul intern este prevazut ca drepturile salariale sa fie virate in conturi bancare?
Cf codului muncii drepturile salariale optional se vireaza pe card dar nu zice si de decont, care este un drept material nu salar.Daca este prevazut in reg intern e legal sa refuz?
Mentionez ca este vorba de o.institutie publica unde 45 de oameni se conformeaza si 1 nu.

Discuție Depunere bilant
Orice societate comerciala are obligatia de a depune bilantul pana in 30 mai 2018? Este vorba de o firma cu 0 angajati si cu declaratiile la trimestru.
Profesor angajat cu 2 contracte de munca in invatamant, in 2 scoli diferite, poate beneficia de cele 5 zile libere cf legii pentru nastere copil din ambele parti?
Bunicul in cursul anului 2017n a incheiat un contract de inchiriere pt un teren (padure).
Chiriasul in luna ianuarie 2018 a virat banii.
Suma nu depaseste pragul de 22.800, F 600 atunci nu trebuie, dar D 200 trebuia/trebuie depus la Anaf?
Va multumesc.
Discuție Vanzare masina
In ce conditii as putea sa vand o masina, care este pe numele fostului sot.
Trebuie imputernicire legalizata din partea lui?
Specific faptul, ca el este de acord, singura problema fiind, ca nu se afla in tara.
Buna ziua!
In cazul in care veccinul a facut singur gardul, care desparte proprietatile, eu am voie sa pun plasa peste el?
Tind sa precizez, ca gardul este gen parcuri auto, si se vede tot peste el.Plasa este de culoare verde inchisa, special facuta pentru gradini.
Conform legii trebuie sa am aprobarea lui? Ce se intampla in cazul in care el imi da jos plasa?
Va multumesc
Buna ziua!

As dori sa stiu, daca pot infiinta pfa pentru a desfasura activitati de cadru tehnic PSI daca am obtinut certificatul de absolvire de 80 de ore.
Care sunt conditiile?
Va multumesc
Buna ziua!

As dori sa stiu, daca pot infiinta pfa pentru a desfasura activitati de cadru tehnic PSI si SSM, daca am obtinut certificatul de absolvire de 80 de ore.
Care sunt conditiile? Trebuie si certificat de abilitare pentru SSM,de la ITM?
Va multumesc
Service auto -persoana juridica, sunt obligata sa ma inregistrez ca si operator de date cu caracter personal. Daca da, atunci care sunt pasii?Unde gasesc formulare etc etc.
Multumesc