avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate rodicatimu

Activitate rodicatimu

La unul scrie ;onorar taxa avocat,iar la altul scrie ;onorar conform ...5 din 26-5-2015.Nu inteleg daca e lege sau articol din lege.
Buna ziua.In luna Mai am platit 1000eu la doi avocati,500/unul.Pana in ziua de azi n-au deschis nici un proces,n-au adus la dosar nici o alta fila ca sa pregateasca cauza (cel putin eu n-am vazut),nu m-au ajutat nici pe alte cai(administrative,notariale).Mi-au spus ca dureaza,ca nu gasesc in arhiva ceea ce cauta,acuma nu-mi raspund la telefon.Cum pot sa-mi recuperez din bani?Pot sa-i trag la respundere pentru timpul pierdut?#-o
Buna ziua as dori sa ma casatoresc la ambasada Romaneasca din Filipine, nu locuiesc acolo dar viitoarea sotie care ii Filipineza da are domiciliul acolo.
Am toate documentele necesare si am vrut sa fac prenotare, mi sa raspuns prin urmatorul imail.

"n conformitate cu Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila, republicata 2012, Art.41 (1) Sefii misisunilor diplomatice si ai oficiilor consulare de cariera ale Romaniei incheie casatorii intre cetateni romani sau daca unul dintre viitorii soti este cetatean roman, daca aceasta este in concordanta cu legislatia tarii in care sunt acreditati si daca cel putin unul dintre viitorii soti, cetatean roman, are domiciliul sau resedinta in circumscriptia consulara a misiunii diplomatice ori a oficiului consular."

Ce vrea sa insemne ca trebuie sa am domicilul si eu acolo ? nu ii suficient doar al ei ?

va multumesc
Răspuns la discuția Separatie de bunuri la casatorie
va multumesc pentru raspunsuri, dar aceasta conventie cine trebuie sa o faca ? adica cum trebuie sa procedez ca sa o am pregatita.
Răspuns la discuția Separatie de bunuri la casatorie
Acum am gasit ca se pot face casatorii la ambasada Romana sau Consulatul Roman din Filipine,cred ca ar fi mai bine sa fac asa,apoi sa merg la notar in Romania.
Răspuns la discuția Separatie de bunuri la casatorie
Atunci trebuie sa caut un avocat care cunoaste drepturile internationale?
Răspuns la discuția Separatie de bunuri la casatorie
Nu ne stabilim acolo,urmeaza sa venim in Romania.Eu sunt roman iar ea filipineza.Cred ca trbuie sa venim in Romania sa-si faca si ea cartea de identitate si pasaportul iar apoi ne vom stabili in Italia unde eu am rezidenta si lucrez.Cred ca asa vor decurge etapele.Alti zic ca o pot duce direct in Italia.Nu stiu concret nimic.
Răspuns la discuția Separatie de bunuri la casatorie
Urmeaza sa ma casatoresc in Filipine.Nu stiu cum se procedeaza trebuie sa iau actul tradus si legalizat cu mine?Acolo sa cautam un notar?
Buna.As dori informatii cu privire la regimul Separatiei de bunuri.Cine poate sa intocmeasca acest document?Notarul,avocatul sau un jurist?Unde pot sa apelez,se poate si online?
Mi se intampla si mie la fel,eu incerc pe cale notariala am reusit doar pe o parte de teren apoi am intampinat din nou refuzul din partea primariei de a-mi elibera atestat de chitanta fiscala pe numerele topografice.De fapt eu am certificat de nastere si deces al strabunici dar lipseste cel de casatorie si uite asa strabunica figureaza in arhiva vie si necasatorita.#-o