Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie la ambasada
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie la ambasada

Buna ziua as dori sa ma casatoresc la ambasada Romaneasca din Filipine, nu locuiesc acolo dar viitoarea sotie care ii Filipineza da are domiciliul acolo.
Am toate documentele necesare si am vrut sa fac prenotare, mi sa raspuns prin urmatorul imail.

"n conformitate cu Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila, republicata 2012, Art.41 (1) Sefii misisunilor diplomatice si ai oficiilor consulare de cariera ale Romaniei incheie casatorii intre cetateni romani sau daca unul dintre viitorii soti este cetatean roman, daca aceasta este in concordanta cu legislatia tarii in care sunt acreditati si daca cel putin unul dintre viitorii soti, cetatean roman, are domiciliul sau resedinta in circumscriptia consulara a misiunii diplomatice ori a oficiului consular."

Ce vrea sa insemne ca trebuie sa am domicilul si eu acolo ? nu ii suficient doar al ei ?

va multumesc
Este cum vi s-a spus. Daca vreti sa va casatoriti in Filipine puteti doar in fata autoritatilor filipineze.