avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Gizella76

Activitate Gizella76

Este vorba de un teren intravilan cu o suprafata de 750mp. cumparat in 1969 pe care s-a construit o casa de catre parintii mei. Avind in vedere ca doar 250mp fiind pe numele lor, am incercat de mai multe ori sa intabulam toata suprafata dar intotdeauna ne-am lovit de birocratia functionariilor publici, si nepasare (dosare pierdute prin primarie, etc..). In fine...
Acum, de cateva saptamani cu o firma de topografie am facut masuratoriile necesare pentru intabulare. Incercam tot posibilul ca sa obtin actele necesare pentru dosar. Extrase CF Foaie de avere, din care reiese ca190mp. sunt inca pe vechi proprietari, 310mp fiind al statului roman. Titlu de proprietate mi s-a refuzat din cauza actului de "vinzare cumparare provizorie" in care nu apare adresa doar strada si suprafata in metrii lungime si latime...
Prima mea intrebare ca si in titlul subiectului este: Inainte de inceperea procedurii de Notare de Posesie in Cartea Funciara, de ce se cere diminuare de suprafata de la 750 la 250mp?? Ne este teama sa nu ramanem doar cu ce este intabulat pe numele lor.
A doua mare intrebare este: Ce se intimpla in cazul in care, partea din spate a terenului este intabulat pe alta persoana?? As vrea sa precizez ca imobilul a fost cumparat de la doi proprietari. S-au cerut si geometriile din care mare lucru nu se vede, doar intabulariile noi.