avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Activitate medellin

Activitate medellin

Buna ziua
Locuiesc intr-o casa cu multe apartamente (12) in care detin un apartament, un garaj si o pivnita compusa din 4 boxe. cand s-a facut apartamentarea in curte fiecare din aceastea a fost incadrata ca si apartament. Locuinta se numeste in CF apartamentul 7 cu destinatia apartament de locuit, garajul e identificat in CF ca si apartamentul nr.8 si la descriere e trecut Garaj, iar pivnita e denumita in CF apartamentul 9 cu destinatia pivnita. Pe niciunul din cele 2 CF-uri nu se specifica ca ar fi dependinta la apartamentul 7. Cei de la Primarie mi-au comunicat ca garajul il considera dependinta insa pivnita nu o poate considera dependinta si intra la nerezidentiala drept urmare voi fi impozitat pt aceasta detinere cu o suma aberanta. Pivnita nu are nicio alta destinatie decat ceea ce scrie pe CF,casa fiind din 1920 pe jos e pamant si are un geam la strada. Cei de la Primarie mi-au spus ca nu ma pot impozita in baza unei declaratii pe propria raspundere si ca nu au cum sa-mi ia in calcul ca ar fi dependinta desi de ani de zile platesc impozitul pe teren ca si pivnita adica redus. Singura solutie ar fi evaluarea pivnitei sau se mai poate face si altceva? Multumesc
Buna ziua
Locuiesc intr-o casa cu multe apartamente (12) in care detin un apartament, un garaj si o pivnita compusa din 4 boxe. cand s-a facut apartamentarea in curte fiecare din aceastea a fost incadrata ca si apartament. Locuinta se numeste in CF apartamentul 7 cu destinatia apartament de locuit, garajul e identificat in CF ca si apartamentul nr.8 si la descriere e trecut Garaj, iar pivnita e denumita in CF apartamentul 9 cu destinatia pivnita. Pe niciunul din cele 2 CF-uri nu se specifica ca ar fi dependinta la apartamentul 7. Cei de la Primarie mi-au comunicat ca garajul il considera dependinta insa pivnita nu o poate considera dependinta si intra la nerezidentiala drept urmare voi fi impozitat pt aceasta detinere cu o suma aberanta. Pivnita nu are nicio alta destinatie decat ceea ce scrie pe CF,casa fiind din 1920 pe jos e pamant si are un geam la strada. Cei de la Primarie mi-au spus ca nu ma pot impozita in baza unei declaratii pe propria raspundere si ca nu au cum sa-mi ia in calcul ca ar fi dependinta desi de ani de zile platesc impozitul pe teren ca si pivnita adica redus. Singura solutie ar fi evaluarea pivnitei sau se mai poate face si altceva? Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns
Apartamentul apartine unei persoane fizice (nu mie) cu care am incheiat contract comodat pt infiintarea sediului SRL in 2004. Nu desfasor activitate la sediu ci pe teren. Utilitatile (gaz+enel+internet) sunt pe firma dar consum nu exista DELOC.Nu locuieste nimeni in apartament.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru stabilirea impozitului pentru acest apartament.
Multumesc anticipat
Aseara m-am impiedicat de o bucata de fier, probabil un mai vechi suport de umbrela, situat in fata unui local fixat exact in mijlocul trotuarului. Trotuarul are o latime de aproximativ 1,5 m. Aparent pare o copilarie insa impactul a fost atat de puternic incat am probleme grave la mers. De cativa ani urmez un tratament pentru genunchi. Va rog sa-mi spuneti unde pot face o sesizare? La primarie, la politia locala? Multumesc
Va multumesc. Am sa trimit un mail!
Buna ziua

sotia mea, studenta la zi la o facultte de stat, urmeaza sa depuna dosarul pentru indemnizatia de crestere copil pentru 2 ani. Din 2014 lucreaza ca si colaborator la un ziar in baza unui contract de drepturi de autor realizand un venit brut de 400 lei/tot anul 2014. Am inteles ca exista o lege sau ordonanta de urgenta prin care persoanelor care beneficiaza de venituri impozabile de pana la 6 ISR (indicatorul social de referinta) adica 3000 lei/an NU li se va intrerupe plata indemnizatiei. Doamnele de la ghiseu ne spuneau ca daca nu reziliaza contractul de drepturi de autor pe 2015 nu i se va aproba dosarul. Imi puteti spune daca exista o asemenea Lege si care este aceasta?