avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate adapter

Activitate adapter

Buna ziua!
Am pe numele meu câteva popriri care provin din contracte de credit neachitate, pe care le-am făcut pe timpul căsătoriei anterioare, cu fosta sotie!
Acum sunt recăsătorit!
In caz de deces, actuala sotie are vreo obligație referitor la aceste popriri?
Mulțumesc anticipat!
Buna ziua.
Am 2 intrebari:
1. se poate pune poprire pe ajutorul de somaj, si daca da in ce situatii, pt. ce anume (pensie alimentara, rate banci, etc)?
2. ajutorul de somaj se primeste ches sau pe card?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Nu sunt somer pentru ca am incetat cim prin demisie, si sunt inscris la AJOFM in cautarea unui loc de munca!
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Nu posed bunuri mobile si imobile, conturi in banci, venituri salariale, etc!
Pana la pierderea locului de munca, singurul si unicul venit era salariul!
O zi buna!
Buna ziua dl. avocat!
Stau la domiciliul parintiilor mei, pensionari!
La data prezentei (data la care intocmesc si Intampinarea) nu am nici un venit!
De buna credinta sunt, pt. ca am fost luat in evidenta AJOFM in cautarea unui loc de munca.
O zi buna!
Multumesc.
Doresc sa precizez ca cererea de divort si plata pensie alimentara au data de 31.07.2015. Deci pana la data aceea am asigurat intretinerea ficei mele! Am inteles ca plata p.alim. se face cu data depunerii cererii! Eu incepand din 27.07.2015 si pana la data prezentei nu am nici un venit! In intampinare voi preciza ca nu am venituri (daca pana la data procesului voi avea acesta va schimba totul, dar daca nu voi avea?!)?!
1.Ce se intampla dpdv legal daca si in continuare, adica dupa 2 luni de la stabilirea datei de plata a p.alim nu voi avea nici un leu venit?
2. Ce intampla dpdv legal daca nu am cu ce sa platesc chelt. de judecata?
Multumesc
Buna ziua.
Am 3 intrebari:
1. Actuala sotie a inaintat o cerere de divort fara copii. La una din cereri se invoca obligarea mea - paratul, la plata cheltuielilor de judecata reprezentand taxa judiciara de timbru si onorariu de avocat. Baza legala invocata este art. 451 pct. 1, 452, pct. 453 pct.1 Cod procedura civila. Mentionez ca nu am nici un venit, nefiind angajat la data prezentei! Cum sa platesc daca nu am nici un venit = 0 lei.Ce art. sa invoc pentru acest aspect?
2. Ca raspuns la cererea de mai sus, in intampinare pot formula si partajul? Daca in perioada casatoriei sume importante de bani au fost primiti de la parintii mei, ii pot solicita prin intampinare sau doar 1/2?
3. In a doua cerere fica mea de 19 ani care-si continua studiile la facultate, solicita ca sa fiu obligat la plata unei pensii de intretinere in cuantum de 1/4 din venitul minim calculat in plata pe economia nationala! Mentionez ca nu am nici un venit, nefiind angajat la data prezentei! Cum sa platesc daca nu am nici un venit = 0 lei.Ce art. sa invoc pentru acest aspect?
Multumesc anticipat!
Hello.
Daca cineva care are o hotarare judecatoareasca prin care se stabileste faptul ca este executorie de drept (drepturi banesti castigate in instanta), si trebuie sa-ti faci lichidarea de la locul de munca (deci mai trebuie sa-ti incasezi si drepturile salariale pana in ultima zi de munca!), este legal sa-ti conditioneze plata "drepturilor banesti castigate in instanta" prin hot. jud. ca numai dupa ce se semneaza fisa de lichidare ti se achita acest drept stabilit de Tribunal? Poate ca se poate in cazul drepturilor salariale cuvenite cu ocazia plata ultimului salar?
Rog asistenta si o baza legala, pt. ca eu stiu ca daca in 15 zile nu se achita sumele stabilite de instanta se poate face plangere penala impotriva angajatorului!!
O zi buna!
Buna ziua.
Am pe cineva in urmatoarea situatie:
I-a fost desfacut cim disciplinar (va contesta, dar asta este altceva). Ce trebuie sa faca mai departe (inafara ca cauta deja loc de munca), dpdv al AJOFM, trebuie sa se inscrie, sa depuna acte, comunica societatea, adica ce obligatii si drepturi si ce demersuri trebuie sa faca el PERSONAL si in ce termene?? Beneficiaza de vreun drept legal, banesc?
Multumesc de ajutor!