avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate cristina-1990

Activitate cristina-1990

Sigur ca primeste banii pentru concediu, insa am inteles ca ar exista o obligativitate a mea dupa 3 luni in care un angajat are concediu medical si nu stiu la ce se refera! De asta am si intrebat, daca cineva poate sa imi clarifice daca mai exista sau nu o alta obligatie a mea dupa 90 de zile CM, i-as fi recunoscatoare.
Buna ziua,

Am o salariata care este in concediu medical deja de 3 luni si preconizeaza ca o sa mai stea inca pe atat, are piciorul rupt. Exista vreo obligatie a mea in cazul acesta, in afara de a deconta concediile medicale? Va rog sa ma indrumati! Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Nu, nu am avut niciun venit. Nu am lucrat si nici nu am colaborat cu cineva cu acte in regula in lunile acestea! undeva la sfarsitul lunii februarie inceput martie ar urma sa nasc. Daca merg la finante si declar ca am avut venituri in perioada aceea, as putea rezolva ceva!? sotul meu are o firma... as putea rezolva cva ? daca nu primesc indemnizatia, nu as putea intra in concediu de crestere copil de 2 ani? cat timp as putea lua concediu?

Multumesc! Orice ajutor imi e de mare folos in momentele astea!
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. M-am angajat pe 1 iunie anul in curs, fara sa fi mai lucrat inainte. Saptamana aceasta am aflat ca am 8 saptamani de sarcina, la momentul cand o sa nasc nu o sa am 1 an vechime, cum pot beneficia de concediu de crestere copil?:sorry: