avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate HamarsoldGaina

Activitate HamarsoldGaina

Daca un om are 54,15 ha de grau, si arendasul a hotarat cu el, sa-i dea 800 kg la ha, cu pretul de 0,55 lei / kg care este venitul net, pe care trebuie sa-l primeasca arendatorul ( adica proprietarul terenului)?

Eu am calculat asa, dar nu stiu daca este bine.

54,15 ha x 800 kg/ ha x 0,55 lei/ kg = 23826 lei

23826 ar fi venitul brut

Din acest venit brut scadem 25 % ( cheltuielile forfetare )

23826- 5956,5 = 17869,5 lei

17869,5 ar fi venitul net impozabil.

16 % ( impozitul pe venit ) = 2859,12

5,5 % ( cass) = 982,82

Ca sa aflam venitul net ( pe care trebuie sa-l primesc eu in mana) eu am scazut din venitul brut 23826 , impozitul pe venit si cass si mi-a dat suma de 19984,06 lei.

Hotul de arendas a zis ca nu trebuie sa primesc 19984,06 lei, ci doar 14027,56 lei.

Eu i-am spus ca pentru a se afla venitul net care trebuie sa mi-l dea mie se scade cass si impozotul pe venit din venitul brut, ci nu din venitul net impozabil. cum a facut el.

Dvs ce parere aveti.

Eu cred ca cheltuielile forfetare imi revin mie arendatorul si cred ca arendasul m-a inselat cu 5956,5 lei.

Dumneavoastra ce parere aveti ?
Terenul unui cimitir a fost donat unei Primarii de catre stra-stra bunicul meu in 1874 Pe acel teren au fost 66 de locuri de inmormantare. Primaria ca multumire i-a dat stra-stra bunicului meu si copiilor lui ( adica stra-bunicului meu si fratelui stra-bunicul meu) 10 locuri de inmormantare. ( Deci Primaria a donat aceste locuri, ei fiind proprietari pe aceste locuri) nu concesionari.

Nebunii de la cimitir si cei de la Administratia Cimitirelor din oras ( ca altfel nu le pot zice) mi-au zis sa fac succesiunea pe acele locuri, si sa reconcesionez acele locuri.

Reconcesionarea mi se pare total ilegala, intrucat acele locuri de veci sunt proprietatea mea. Si Primaria si Raapfl nu pot sa-mi concesioneze proprietatea mea.

E ca si cand eu stau in casa mea ( proprietatea mea) si Primaria imi inchiriaza propria mea casa mie.

Acest lucru mi se pare total ilegal.

Dumneavoastra ce parere aveti?