avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Activitate delia_narcisa

Activitate delia_narcisa

Buna seara,
Va rog sa luati atitudine cu privire la limbajul folosit de unele persoane in comentariile de pe pagina dvs.de pe facebook.
Ma refer la comentariile subiectului [ link extern ]
Mentionez ca dupa mesajul meu (delia constantin) doamna cu userul Alecsandra Printz mi-a trimis mesaj privat calomnios dupa care m-a blocat.
Va multumesc anticipat
Nu stiti sa apreciati gravitatea unui pericol. Daca pentru fiecare injuratura pe strada sau ton verbal ridicat ar suna fiecare cetatean la 112 atunci adevaratele urgente nu ar mai fi rezolvate pentru ca echipajele de interventie ar rezolva gainarii. Cand te injura cineva sau face scandal ..cea mai decenta solutie e sa parasesti locatia in care te aflii...sa fii tu primul care incearca sa puna capat conflictului. Daca persoana conflictuala incearca sa te impiedice prin violenta fizica careia nu poti sa-i faci fata( e inarmat, sunt mai multi atacatori organizati intr-un grup etc) ...abia atunci chemi 112. Serviciul de interventie de urgenta nu e sperietoare, nu regleaza conturi ..ci se ocupa de probleme adevarate. De cele mai multe ori gandirea celui care suna la 112 si sfarseste cu o amenda e de tipul "lasa ca chem 112 si-ti arat eu tie ca te pun aia la punct in baza autoritatii lor". Nu e corecta gandirea... serviciul 112 SALVEAZA cetatenii din situatii limita carora nu le pot face fata singuri.
Răspuns la discuția Experienta juridica a grefierilor
Nu prea inteleg la ce va referiti prin "experienta in domeniul juridic". Bineinteles ca constituie experienta in domeniul juridic pentru ca in acest domeniu isi desfasoara activitatea orice grefier.(fie el cu studii medii sau superioare) Intuiesc ca va referiti totusi la vechimea in specialitate (acea conditie de minim5 ani vechime in specialitate juridica pt admiterea in magistratura). Vechimea in specialitate se raporteaza la perioada in care grefierul a functionat pe un post cu studii superioare juridice.