avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate yna998

Activitate yna998

Buna seara,

Pe la jumatatea lunii august, am adresat o cerere directorului scolii in care lucrez pentru acordarea functiei de diriginte.

Ieri, in cadrul Consiliului Profesoral,directorul a facut precizarea ca, in conformitate cu Regulamentul de Ordine Interioara al scolii pe 2014/2015, are dreptul sa numeasca profesorii diriginti la clase, dupa consultarea Consiliului Profesoral, in baza hotararii Consiliului de Administratie, dupa care a inceput nominalizarea, de pe o lista, a unor colegi la aceasta functie, eu nenumarandu-ma printre acestia. Asa zisa ''consultare'' a constat doar in ''cine este de acord?'', ''cine este impotriva?'' si ''se abtine cineva?'', nimeni neindraznind sa emita o alta parere, eu intelegand ca decizia domniei-sale a fost una preferentiala.

Referitor la cerere mea, cred ca voi primi raspuns peste un an sau doi sau cand va dori directorul datorita urmatorului articol din Regulamentul de Ordine Interioara al scolii:
''Cererile salariatilor se adreseaza directorului, care, in functie de urgenta si natura cererii. va decide pe loc solutionarea acesteia cu respectarea prevederilor legale sau o va trece in ordinea de zi a sedintei Consiliului de Aministratie, ori va convoca in sedinta extraordinara Consiliul de Administratie.
Hotararea Consiliului de Administratie va fi adusa la cunostinta persoanei care a formulat cererea in minim doua zile de la data emiterii hotararii.''

Acest regulament nu precizeaza ce este ''urgenta'' si care sunt situatiile sau cazurile de ''urgenta'', insa, pentru mine, care sunt bugetara si traiesc strict din salariu, lipsa lui 10% la salariu este o urgenta.
Dupa cum se poate observa, directorul este cel care decide daca cererea mea va fi sau nu inclusa in ordinea de zi a vreunui Consiliu de Administratie, iar raspunsul il voi primi in ''doua zile de la emiterea hotararii'' si nu intr-un anumit termen de la data depunerii cererii.

Doresc sa stiu urmatoarele:
-din punct de vedere procedural, a procedat corect directorul?
-cui ma pot adresa pentru aspectele relatate?
-este legal ca cererea mea sa fie luata in discutie cand voi fi chemata in Consiliul de Administratie pentru evaluare?

Va multumesc pentru raspuns.