avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate Tahan

Activitate Tahan

Buna seara. Intrebarea mea e putin mai dificila dar sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Parintii prietenei mele au un imobil dobandit in timpul casatoriei lor si vrem sa stim daca tatal ei doreste de buna voie sa transfere partea lui de imobil catre fiica lui, ar fii posibil asa ceva? Din ce stiu eu, stiu ca mama ei a fost diagnosticata cu schizofrenie si refuza sub orice forma sa ia tratamentul. Pe langa chestia asta sora ei o manipuleaza masiv si ii influenteaza foarte mult deciziile. In alta cuvinte daca sora ei ii spune sa faca X lucrul, atunci ea face acel lucru fara sa puna alte intrebari. Teama cea mai mare este ca dupa decesul tatalui ei, sa nu vanda imobilul si toate proprietatile lor la influenta acelei persoane si sa ramana pe drumuri.
Buna seara. Situatia mea e putin mai delicata dar sper ca cineva sa ma poata indruma sau sa imi poata oferi cateva sfaturi in legatura cu situatia pe care o am. Mama mea in varsta de 59 de ani sufera de o boala mentala (scozofrenie paranoida) a fost internata o singura data la psihiatrie 23 de zile dar dupa nu a vrut sub nici o forma sa urmeze un tratament sau orice forma de medicamentatie/vizita de medic si evita prin toate mijloacele lucrul acesta. Cu trecerea timpului starea starea ei de sanatate sa agravat. Veciniii imi spun ca bate cu ciocanul in pereti la 12 - 1 de noapte, urla cat poate, sare la vecini cu ciocanul si chestii de genul. Vecinii spun ca au chemat politia la care ei au dat din umeri si au spus ca nu pot face absolut nimic in legatura cu ea. Eu am fost la sectia de psihiatrie si am discutat cu medicul primar de acolo si mi sa zis foarte amuzant ca ea "trebuie sa vina de buna voie la ei ca altfel nu pot face absolut nimic, sau sa o iau asa cu forta daca nu vrea" la care i-am explicat medicului destul de clar situatia ca nu mai recunoaste pe nimeni din familia ei si nu s-ar putea niciodata sa vina ea de buna voie la psihiatrie pentru un consult si mi sa sugerat sa incerc sa o "conving cumva" sa vina. Vecinii tot pun presiuni pe mine sa rezolv situatia ca nu pot sa doarma si nu au liniste dar sincer chiar nu stiu ce as putea face pentru ea avand in vedere ca eu stau la 400km distanta. Oare ce as putea sa fac in situatia asta? Exista cumva o rezolvare sau nu se poate face absolut nimic din punct de vedere legal?
Buna ziua. In luna august am vandut un imobil la care toate utilitatile au ramas tot pe numele meu. Au trecut de atunci 7 luni de zile de cand am vandut acel imobil si noul proprietar inca nu a trecut contractele de utilitati pe numele lui. In momentul de fata la curent electric are de platit peste 1.800 RON. Daca el nu vrea sa plateasca facturile respective, va trebui eu sa platesc acele datorii?
Si pentru esolonare trebuie facut un act notarial sau se poate incheia si verbal?
Tatal meu a fost dat in judecata de asociatia de locatari si din motive personale nu a reusit sa se prezinte la process. Decizia sa luat in lipsa lui si tocmai acum am primit decizia(processul a avut loc in luna mai a anului curent). Suma din decizie este destul de marisoara si ma intreb... trebuie platita in totalitate sau poate fii data in transe?
Răspuns la discuția Intrebare legata de divort
Da din pacate locuiesc cu ea si in fiecare zii e un Iad aici. Amandoua ar cam fii problema.... pe deoparte tatal meu ar vrea sa dea divort din bun acord ca sa numai tarat in toata drama asta. Si pe cealalta parte as dori totusi sa ii fie bine.. avand in vedere ca sunt singura persoane care are grija de ea.
Răspuns la discuția Intrebare legata de divort
A avut de 2 ori manifestari violente.... la care am sunat la 112. A venit Salvarea si Politia... sau uitat unii la altii si mi sa zis ca fara acordul ei sa semneze documente nu pot face nimic. Politia a venit de nu stiu cate ori aici si mi sa zis la fel. Sunt probleme de familie si trebuie rezolvate prin avocat nu ei.
Răspuns la discuția Intrebare legata de divort
Incerc de 2 ani de zile sa o conving sa incerce macar o perioada sa ia medicamente sa se mai calmeze dar fara succes. Cum aude de medic si mai ales psihiatru se manifeste destul de urat ca ea nu este nebuna sau ca am platit medicul sa o jicneasca si tot felul de aberatii. In tot acest timp distruge treptat apartamentul in care locuieste pe motiv ca "il dezinfecteaza"
Tatal meu ar dori sa dea divort de mama mea pentru ca mai bine de jumatate din casnicia lor a fost plecata in strainatate si nu prea au tinut legatura. Ea a fost trimisa (expulzata din tara in care traia) acum 2 ani de zile in tara la adresa de pe buletin si de aici au inceput problemele. Din ce am observat, ea are probleme psihice grave si refuza orice fel de tratament. A fost dintr-o pura intamplare la o discutie cu un medic psihiatru si sa zis ca are "Tulburari delirente persistente" sau "Schizophrenie" dar fara acordul ei, fara ca ea sa semneze un document ceva ... el nu poate face nimic. Din punct de vedere legal ce se poate face cu un parinte care este bolnav psihic care refuza orice modalitate de tratament?
Am sa incerc sa fac un mic sumar al "intrebarii" pe care o am in momentul de fata. Mama mea a plecat din tara acum 15 ani de zile in cautarea unui loc de munca iar intre timp ea sa imbolnativ de dementie si a petrecut tot timpul acesta in alta tara. Autoritarile de acolo au gasit-o fara buletin la ea si de ce am inteles a fost "expulzata" din ce am citit eu pe documentele respective. Tata meu vrea sa divorteze de ea pentru ca nu se inteleg absolut deloc si in tot acest timp de cand a fost plecata nu a contribuit cu nimic la imobilul respectiv care il au si da imobil a fost dobândit in timpul casatorii lor. Care ar fii procedura legala pentru o situatia de genul asta? Ca ea refuza orice expertiza medico-legala ca ea nu se considera nebuna