avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate roxanne_87

Activitate roxanne_87

Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o gravida pentru a putea beneficia de concediu prenatal si postnatal?
Am o prietena ce s-a angajat pe data de 15 aprilie , ar vrea sa intre in prenatal de pe 1 oct , atunci cand sarcina ar avea 32 saptamani, insa de la CAS i s-a spus ca trebuie sa fi cotizat la asigurari minim 6 luni inainte sa intre in prenatal.
Eu , la lege am gasit :


Concediu de maternitate 2018. Salariatele care urmeaza sa nasca pot intra in concediul de maternitate si pot primi o indemnizatie lunara suportata din bugetul de stat, in termenii si conditiile din legislatia acum in vigoare.


Acum sunt citite aceste articole
Horoscopul zilei
Declaratii de dragoste.Texte care te inspira
Nume de baieti. Semnificatie
Iata tot ce trebuie sa stie despre cum se intra in concediu de maternitate 2018.




Concediu de maternitate 2018 – Durata

Concediul are o perioada fixa de 126 de zile. Aceasta se imparte in mod egal intre concediul pentru sarcina si concediul pentru lauzie (adica 63 pentru fiecare, dar pot exista si exceptii). Regulile de la concediul de maternitate sunt incluse in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.

Totusi, exista posibilitatea compensarii intre ele, daca mama isi doreste acest lucru, iar medicul ii permite. Impartirea zilelor de concediu inainte si dupa nastere trebuie sa se faca in asa fel incat durata minima a concediului de lauzie sa fie obligatoriu de 42 de zile calendaristice.




Concediu de maternitate 2018 – Conditii de acordare

Principalele conditii legale pe care trebuie sa le indeplineasca salariatele pentru a beneficia de concediu de maternitate sunt urmatoarele:

sa aiba domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
sa aiba un certificat medical eliberat de medicul curant (orice medic care a incheiat un contract cu casele de asigurari de sanatate sau care are autorizatie de libera practica si a incheiat o conventie cu acestea);
sa fi cotizat cel putin o luna in ultimul an pentru contributia de concedii si indemnizatii.



Cum e pana la urma?
Buna,
As vrea sa stiu daca metoda mea de calcul a indemnizatiei de maternitate este corecta.
Sunt insarcinata in 24 sapt, data probabila a nasterii este 12.01.2016.As vrea sa imi impart concediu de maternitate astfel :84 de zile concediu prenatal si 42 de zile concediu postnatal.Conform calculelor mele am dreptul sa intru in concediu de maternitate incepand cu data de 20.10.2015.
Asadar, pentru calculul indemnizatiei de maternitate se iau in calcul ultimele 6 luni anterioare lunii in care intru in concediu de maternitate, adica lunile sept, aug, iul, iunie, mai, aprilie.Totalul celor 6 salarii brute(nu salariul tarifar;-salariul cu total brut realizat inclusiv sporuri si prime) din lunile respective ar fi
17967 , zilele lucratoare pentru cele 6 luni sunt 128. 17967/128=140.37. Din 140.37 scad 85%=>119.31...De ex pentru luna noiembrie 2015 indemnizatia se calculeaza astfel: 119.31x21 de zile=2506 , iar din asta se scade CAS, parca undeva in jur de 90 de lei...=>2416
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca este in regula asa cum am calculat eu.
Multumesc:)