avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate dan13cris

Activitate dan13cris

Răspuns la discuția Reparatie acoperis terasa
Va multumesc pentru informatii.
Referitor la mesajul doamnei gerberga, nu cred ca este bine pusa problema, pentru ca si tavanul restului de garsoniera, este acoperita de acoperis, si totusi este parte comuna.
Ca sa lamuresc problema proprietatii, am mentionat ca pe releveu este trecuta in schita, o delimitare sau incinta cu denumirea de "Terasa". Acum am folosit "delimintare sau incinta" pentru ca nu cunosc exact daca notatia pe schite reprezinta o clasificare (de ex: Baie: - spatiu inchis delimitat de pereti laterali, tavan si podea, destinat ....etc, sau Terasa: spatiu delimitat de pereti laterali, si podea).
Desi blocul nu a fost prevazuta cu acoperis, eu nu am de unde sa stiu acest lucru (ma refer din acte).
Daca cumva am cum, spuneti-mi si mie va rog frumos, cum.
in alta ordine de idei, tinand cont ca s-a inchis terasa, daca s-a facut fara acordul primariei, nu am ce comenta,intrucat este ilegala, dar daca primaria si-a dat acordul, ar trebui, dupa logica mea, sa se transfere responsabilitatea catre asociatia de locatari pentru ca practic,asociatia a fost indirect scutita de reparatiile comune la terasa neacoperita.
Putem privi ca si cum podeaua terasei a fost inaltata cu un etaj.
Ca sa ma fac mai bine inteles si posibil sa inteleg si eu mai bine, poate sa-mi spuna cineva, in cazul unor blocuri de 4 etaje, unde firmele montau lift cu costurile suportate de ei in schimbul ridicarii a inca un etaj,peste structura existenta, daca acoperisul noului etaj intra sau nu in administrarea locatarilor?
Pentru ca practic, locatarii aveau acoperisul nivelului 4. Si daca spunem ca, in general, acoperisul este raspunderea asociatiei de locatari, cu ce este diferit acest caz fata de cazul meu?

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru lamuriri.
Buna ziua,
Am achizitionat o garsoniera la etajul 8/8 al unui bloc din Bucuresti.
Doresc sa stiu daca reparatiile la acoperisul terasei garsonierei se suporta de asociatia de locatari sau integral de catre mine.
Mentionez ca:
1. Pe schita(releveu) imi este figurata si partea de terasa (concluzionez eu ca parte integranta din garsoniera, altfel nu era trecuta si nici nu plateam impozit pentru acest spatiu) ,cu denumiea "Terasa" care a fost acoperita cu acoperis, ulterior construirii blocului.
2. Administratorul mi-a spus ca partea de terasa a fost acoperita de anteriorul proprietar si din acest motiv acoperisul nu poate intra in partile comune.

Va multumesc.