avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Irina322015

Activitate Irina322015

Va rog sa ma ajutati!
Este posibil ca finantele sa ia tva-ul pentru ne depunerea declaratiilor de catre contabilitate,fara sa anunte....
Ce-i de facut avand in vedere ca firma are international clientii,si am aflat intamplator de la un client nou ca nu am tva.
Contabilitatea?!? Am contract,a fost platita email-uri stau ca dovada ca a primit tot si a fost intrebata luna de luna daca a depus declaratiile etc.si mi sa spus ca da,normal.
Acum sa obtin tva-ul e totul d ela zero...+ alte clarificatii cu alta firma ce o am inactiva...se leaga de tot,trebuie clarificat tot pt a obtine din nou.
Este posibil asa ceva?
Eu imi fac datoria de contribuabil,firma este ok,nu am nimic de ascuns si acum sa fiu responsabil si sa platesc pentru altii?De ce am contabilitate daca eu sunt cel tras la raspundere?Asa orice contabilitate daca vrea sa-ti faca rau iti face,ca pana i vi tu de hac in instanta,mai intai te lupti sa-ti aduci firma la normal.
Ce este de facut?
Am tirul inscris din 2012 ,insa la vremea respectiva angajatul pe care l-am avut si avea imputernicire sa se ocupe de tot ce tinea de firma pe perioada cand nu eram in tara,nu a luat adeverinta de la RAR in acel moment cu suspensia pe aer.
Si in concluzie pana in momentul de fata am platit impozitul aproape dublu.
Am aflat de aceasta situatie si am mers la RAR si le-am cerut acea adeverinta pentru tir,suspensia fiind originara din fabrica asa si m-am prezentat la finante serviciul de taxe si impozite facand o cerere sa-mi recalculeze impozitul pe mijlocul de transport.
Fara nici-o problema totul s-a rezolvat.
Insa firma in 2012 pana in 2014 a avut sediul in alta localitate,mult mai mica,iar din 2014 si pana in prezent in Timisoara.
Cei de la finante din Timisoara mi-au spus ca trebuie sa-mi recalculeze impozitul si cei de la finante din acea localitate din 2012 pana in 2014 unde a fost firma,insa nu este asa.
Mi-au spus ca ei nu imi recalculeaza nimic pentru ca acea adeverinta trebuie sa fie datata din 2012 si nu de acum.
Este adevarat?
Daca firma era din 2012 in Timisoara cei de la finante mi-ar fi recalculat fara probleme,de ce cei din localitate nu accepta,au dreptate ei?
Am facut o asigurare pentru tir in valoare de 3000 ron ,insa am intampinat probleme in al inscrie asa ca asigurarea am facuto degeaba.
Nu doresc banii inapoi,ci sa pot folosi ceea ce am platit,sa-mi asigur un alt tir de suma respectiva sau mai mult si pun diferenta,insa firma nu este de acord,spunand ca mi-am asumat riscul facand polita asa ca cei 3000 ron sunt ca si pierduti.