avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgianaBighiu

Activitate GeorgianaBighiu

Buna seara,

La o cautare a numelui meu pe internet am descoperit ca am fost trecuta in dreptul lucrarii unui doctorand de la Universitatea unde am absolvit drept co-autor (ultimul/ al patrulea co-autor) pe o lucrare cu un titlu ce sugera subiectul pe care eu insami l-am abordat in lucrarea mea de licenta. Nu mica mi-a fost mirarea sa descopar ca respectiva lucrare a fost publicata si intr-o revista de specialitate si i-am accesat continutul descoperind astfel ca e cuvant cu cuvant (cu doar cateva exceptii de subtitluri schimbate) ca e chiar lucrarea mea de licenta si respectivul (in complicitate cu indrumatoarea de licenta, fiind si ea trecuta drept co-autor) a plagiat aproape integral lucrarea mea prezentata ca lucrare de licenta la Universitate acum 2 ani. Va rog frumos sa-mi spuneti, ce pasi ar trebui sa intreprind pentru a mi se respecta drepturile de autor si a pedepsi pe respectivii plagiatori? Ce anume ori ce instrumente legale am la dispozitie? Ma simt dezgustata de fapta acestora si mi se pare inadmisibil sa-mi fie furata in asa hal munca mea de cercetare.
Va multumesc!