avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate WStefan

Activitate WStefan

Am luat legatura cu o anumita persoana din Polonia, cu care am convenit un acord, sa-mi transfere un drept de proprietate intelectuala, in schimbul sumei de 10.000 EUR.

Transferul s-a facut de la PF la PF.

Am cazut de acord sa transfer jumatate la inceput, si jumatate dupa.
Am facut transferul sumei de 5.000 EUR, mentionand la detalii, motivul cu care trimit banii.

Respectivul mi-a inmanat un un cod sursa, care nu este ceea ce ne-am inteles.
Zilnic a promis ca ziua urmatoare trimite codul real.

Dupa mai multe zile, a recunoscut ca nu mi-a trimis ceea ce trebuie, si am cazut de acord ca imi va trimite banii inapoi.

La fel ca si cu codul, acum, zilnic amana, si spune ca mi-i va trimite cel tarziu in ziua urmatoare.

Au trecut 7 zile, iar acest lucru inca nu s-a intamplat.

Am conversatia cu el pe Skype, am screenshoturi, si am numele contului persoanei careia i-am trimis banii, si tara, care este Polonia.

Ce ma sfatuiti sa fac, acum? La ce organ competent se poate apela, pentru a da persoana respectiva in judecata?
Trebuie sa ma duc sa fac plangere si la politie?

Intai va trebui sa aflu adresa fizica a persoanei, pentru a-i putea trimite citatie?
Ma voi judeca in Romania, sau in Polonia?

Eventual daca este pe aici un avocat din Cluj, care a mai avut situatii similare, m-ar interesa sa colaboram!
In consecinta, daca venitul este peste 12 salarii minime, atunci sunt obligat sa platesc atat impozit, cat si CAS si CASS, si beneficiez de CAS si CASS, corect?
Buna ziua,

Nu imi este clar, si nu am gasit pe cineva sa-mi explice clar, de aceea va rog, daca se poate, sa imi explicati in termeni cat mai simpli:

- Prin depunerea declaratiei unice, si platirea impozitului aferent, beneficiez sau nu, de casa de asigurari de sanatate?

- Pot opta pentru a nu beneficia?

Daca nu beneficiez, de ce platesc acest impozit?
Daca beneficiez, nu pot opta pentru a nu plati, si in consecinta, a nu beneficia?
Veniturile mele sunt doar din dividende.
Buna ziua, am programare sa imi inmatriculez masina la politie, dar au trecut deja 30 de zile (vor fi trecute 20 de zile, in data programata). Asiguratorul nu vrea sa imi accepte talonul, din acest motiv, si nu pot sa fac o asigurare pentru inmatriculare. Cum procedez in acest caz?

(Conform rubricii 5: [ link extern ] )
Răspuns la discuția Prescriere îngrădire teren
Buna seara,
Multumesc de raspuns.
Am vorbit cu vecinii, insa nu exista modalitate de intelegere.
Am mai citit pe ici pe colo, si din cate inteleg, va fi nevoie sa formulez o actiune in granituire, dupa cum ati spus si dumneavoastra. Acest lucru poate dura si 2 ani, timp in care nu pot face cadastrul, si nu pot sa fac cereri de aprobare pentru construirea casei.

Dupa aceasta actiune judecatoreasca, daca voi castiga, va mai trebui sa obtin si o aprobare de demolare a gardului, lucru pe care il voi obtine tot prin ordin judecatoresc, ceea ce inseamna inca 1-2 ani.

Din cate am citit, pentru construirea gardului, e nevoie de aprobare de la primarie, aprobare ce se acorda (corectati-ma daca gresesc), pe terenul propriu.

Dat fiind ca acesti vecini au intrat cu gardul pe terenul meu (ceea ce face ca delimitarea terenului sa nu mai fie nici macar o linie dreapta, cum a fost pana acuma), si au intrat si pe teritoriul primariei, nu pot face plangere la primarie, pentru constructie abuziva, pentru care se plateste amenda + se face demolare, duma cum e descris si in aceasta lege?

Legea care prevede aceasta obligativitate este Legea nr.50/1991. Art 3- (1) litera d) e acesta:

„Constructiile civile, industriale, agricole, cele pentru sustinerea instalatiilor (...) se pot realiza numai cu respectarea autorizatiei de construire, precum si a reglementarilor privind proiectarea si executarea constructiilor, pentru: imprejmuiri (...).

Dupa cum scrie si in acest articol:
[ link extern ]

Multumesc.
Bună seara,

Am făcut o înțelegere amiabila cu niște vecini, care au pretins ca persoana de la care am cumpărat anterior terenul, a mutat un gard și a luat parte din terenul lor.

Ne-am înțeles amiabil, și am acceptat sa se mute gardul.

Între timp, am fost plecat din tara, iar când ne-am întors, am aflat cu stupoare ca acel gard s-a mutat pe teritoriul nostru cu mult mai mult decât era inițial înțelegerea, care conține și desen topografic.

Întrebarea mea este... Ce au făcut ei se prescrie...? Dacă da, după cât timp? Afectează cu ceva dacă ei au intabulat pe partea lor, terenul luat (nu știu dacă este cazul) ?

Mulțumesc in avans!
Discuție PFA? SRL? II?
Buna ziua,

As dori sa ma sfatuiti ce optiune este mai potrivita pentru mine, in urmatoarea situatie:

Realizez un proiect informatic pentru un SRL, iar patronul m-a indrumat sa deschid un PFA/II/SRL, pentru ca TVA-ul sa fie cat mai mic.

- Creez un proiect informatic, pentru care voi realiza un venit de sub 2000 de Euro.
- Banii as dori sa-i folosesc in interes personal.
- Clientul este un SRL din Romania.
- Nu stiu cand, si daca, voi mai realiza asemenea proiecte, pentru vre-un SRL
- Sunt licentiat in informatica
- Parintii mei detin un apartament, care ar putea fi folosit ca punct de lucru

Intrebarile mele ar fi...
1. Care ar fi cel mai avantajos mod de a incasa banii, din punct de vedere financiar?
2. Cum ies cel mai ieftin, avand in vedere ca ori ce tip de firma costa bani pentru a depune dosarul, etc.?
3. Exista alte tipuri de firma, care poate ar putea fi mai avantajoase?
4. Sau, oare are rost sa imi bat capul, avand in vedere ca nici nu e sigur ca voi mai realiza asa venituri?
5. Firma la care sunt angajat, ofera posibilitatea de a incasa banii ca PFA, poate merita asa...?

Multumesc anticipat pentru ori ce raspuns!

Este o firma care are o masina de vanzare.
Conform celor spuse, persoana de la firma cu care am vorbit, masina a fost cumparata de noua, in Germania, in 2011.
Mi-a spus, ca firmele au nevoie de 1 saptamana, pentru a scoate fiscal de la Anaf, ca nu este in datorii.

In acest moment, masina este inmatriculata in orasul X, din Romania.
Eu, fiind din orasul Y, din Romania, am nevoie de certificat fiscal, pentru a o pune pe numele meu?
Sau factura ajunge?
Pe factura se va trece valoarea reala de pe piata, la care se adauga si un TVA.

Desi nu cred ca ar fi cazul, faptul ca daca eu am pus masina pe numele meu, in caz de insolventa, firma nu mai are nici un drept asupra masinii, nu?

Apreciez raspunsurile, si daca ma sunt lucruri la care sa am grija, va rog sa imi spuneti!
Este o firma care are o masina de vanzare.
Conform celor spuse, persoana de la firma cu care am vorbit, masina a fost cumparata de noua, in Germania, in 2011.
Mi-a spus, ca firmele au nevoie de 1 saptamana, pentru a scoate fiscal de la Anaf, ca nu este in datorii.

In acest moment, masina este inmatriculata in orasul X, din Romania.
Eu, fiind din orasul Y, din Romania, am nevoie de certificat fiscal, pentru a o pune pe numele meu?
Sau factura ajunge?
Pe factura se va trece valoarea reala de pe piata, la care se adauga si un TVA.

Desi nu cred ca ar fi cazul, faptul ca daca eu am pus masina pe numele meu, in caz de insolventa, firma nu mai are nici un drept asupra masinii, nu?

Apreciez raspunsurile, si daca ma sunt lucruri la care sa am grija, va rog sa imi spuneti!
Buna,

Am o masina, cumparata anul trecut, am platit taxa de mediu, iar, din cate am inteles, acuma se mai poate recupera doar in instanta.

Imi poate recomanda cineva, un avocat, din Cluj, care se ocupa (printre altele), si cu a merge in instanta, pentru recuperarea taxei de mediu?

Multumesc anticipat!