avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate LTSEcaterina

Activitate LTSEcaterina

Vă mulțumesc pentru răspuns, dar baza legală am studiat-o și noi și interpretăm sintagma „au împlinit vârsta de 18 ani și repetă anul școlar”, în sensul că este vorba de repetarea ultimului an școlar încheiat după împlinirea vârstei de 18 ani, nu de oricare an școlar de-a lungul traseului său educațional, întrucât, așa cum am precizat și în mesajul inițial, elevii care sunt orientați în învățământul special sunt de regulă cei ce înregistrează eșec școlar (repetenție) în învățământul de masă cel puțin 2 ani școlari, ei putând să depășească chiar și cu 4 ani vârsta clasei și putând să beneficieze, conform legii, de școlarizare în unități speciale de stat până la vârsta de 26 de ani, deci și de plata alocației în condițiile respectării criteriului continuității studiilor liceale/profesionale fără întrerupere. În schimb, cei de la AJPIS consideră că repetarea oricărui an școlar pe parcursul traseului educațional (indiferent că este clasa a 3-a sau a 5-a, de exemplu) conduce automat de sistarea alocației la împlinirea vârstei de 18 ani, chiar dacă elevii urmează fără întrerupere cursurile liceului special. Așadar, am fi vrut să știm dacă avem dreptate noi sau au dreptate ei.
Elevii peste 18 ani care urmeaza cursurile invatamantului liceal special beneficiaza de alocatie in conditiile in care orientarea catre invatamantul special se face si ca urmare a inregistrarii esecului scolar (repetentie) in invatamantul de masa? Pentru ca cei de la AJPIS Vaslui solicita scolii scoaterea lor de pe lista de beneficiari, considerand ca daca au ajuns in clasa a IX-a la 18 ani inseamna ca au repetat anii scolari anteriori.