avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate octavian63

Activitate octavian63

Bună ziua. În 1997 am cumpărat cu legea 112 ,in Cluj-Napoca un apartament intr-o casa naționalizata de la stat , însă pe terenul aferent casei ( curte ) plătesc chirie. Am înțeles că prin instanta pot obtine si terenul din curte . Oare ce am de facut ?
multumesc
fiul meu este cetățean britanic cu domiciliul in UK .
are un apartament in cluj pe care o sa-l închiriem si declară la ANAF din ianuarie .
oare unde va trebui sa plătească impozitul aici sau in in UK ?
mulțumesc
Discuție retrocedare
Buna ziua , am 2 întrebări :
1.am o casa si un teren intravilan de 1 ha pt care nu am depus notificare in termenul legii 10/2001 dar pt care exista dovada certa ca am dreptul de retrocedare , mai pot cere in instanta retrocedarea ? ele sunt in continuare in proprietatea ,,comunei Marsa '' jud Giurgiu
2. tot in acea zona am obtinut terenurile agricole solicitate cam100 ha , mai putin 5 ha de padure , pe care le-am cerut dar pt care raspunsul a venit ,,nu exista in proprietatea ocolurilor silvice '' etc

intrebarea mea generala este daca mai are sens sa incerc ceva in instanta si daca da am nevoie de un avocat din zona sa ma reprezinte
Răspuns la discuția Radiere societate
MULTUMESC MULT

asa am sa fac
Societate fara datorii , unic asociat ,administrator unic , in proprietate firmei casa + teren , actualul sediu al firmei. Doresc sa radiez firma cum procedez cu transferul de proprietate de pe firma pe persoana fizica = actualul asociat unic =administrator societate . ???

Factura , contract vanzare & cumparare sau doar rediere societate si se transfera direct pe persoana fizica=asociat unic ?

Multumesc
Buna
dintr-o gresala regretabila contabila mea a facut un decont de tva prin care am de achitat la buget aprox 1500 lei
de fapt trebuia sa am de recuperat acest tva
fiind platitor la trimestru urmeeazasa achit aceasta suma pana in 25.04
decontul a fost inregistat si contabila mea zice ca nu are ce sa mai faca ,rectificari la decont de tva cica nu se mai pot face
e vreo solutie sa nu platesc acesti bani aiurea ?
ms
pot emite chitanta la o incasare la o factura fara sa o stampilez ?
e valabila doar cu semnatura ? la fel ca la facturi....
buna ziua
doresc sa vand un teren agricol in jud Giurgiu eu fiind din Cluj si e cam departe pt mine . Ma intereseaza care sunt impozitele sau / si taxele de platit de pe urma vanzarii acestuia . Am cam 100 ha si se pare ca pot sa-l vand cu 5000 euro / ha
adica vreo 500.000 euro , ar fi super , oare cu cat raman net dupa aplicarea taxelor .?? multumesc
Răspuns la discuția Contract de intermediere
eu am avut multe contracte de interemdiere pe firma mea , unele le-am intocmit eu altele cei cu care le-am facut , in concluzie nu e important cine -l face si nici cine da nr de inregistarare ..important e sa fie semnat de ambele parti si atunci e ok