avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate DrDCN

Activitate DrDCN

Din ce stiam inregistrarile video sau audio nu sunt acceptate in instanta ca si probe. Acum sunt ? Multumesc pt raspunsuri.
Peste 400 mil vechi. Ce ar trebui sa citesc si in legatura cu ce ar trebui sa ma documentez inainte de a apela la un avocat ?
Cum demonatrez ca nu a platit ? Desi notarul a fost martor ca nu a dat nici un ban. Deci totusi poate vinde partea lui... am inteles.


-Editat de admin: Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează. Îngreunați citirea topicului citând inutil mesajul anterior. Mulțumesc-
Multumesc si dvs pt raspunsul amanuntit dna Catalina. Ma ajuta articolele, insa nu am.cum demonstra violenta sau amenintarile. Am lucruri pe care le a stricat in casa, dar cum pot dovedi ca el le a stricat in timp ce facea scandal... ? Cam greu . Iar fizic nu mi a lasat nici o urma ca sa pot demonstra ceva.
Asa m-am gandit si eu. Amenintari au fost f multe,insa nu am inregistrat nimic si nici nu sunt luate in considerare in instanta. Dar ,deocamdata grija mea e sa nu poata vinde casa fara acordul meu.
Ce inseamna indiviziune ? Sa inteleg ca fara acordul meu nu poate vinde ? Multumesc mult pt raspuns.
Buna ziua. As dori sa apelez la serviciile unui avocat pt urmatoarea situatie , insa nu stiu in ce specializare/ramura s-ar incadra problema mea.
Situatia este urmatoarea:
- am cumparat pamant pt construirea unei case intr-un anume cartier, intr-un oras. Mai precis, am cumparat o casa cu curte , pe care apoi am demolat-o si am facut alta.
- la cumpararea locului am platit jumatate eu , jumatate concubinul meu de atunci . In acte. In realitate el a dat mai putin.
- intre timp mi-a vandut partea lui ca sa devin unica proprietara
- in februarie anul acesta, in urma unor amenintari din partea lui a trebuit sa-l reintroduc in acte, ca si coproprietar prin vanzare-cumparare. Banii ceruti nu mii i-a dat. A fost doar o formalitate.
- in casa + curte nu a investit nici 1 leu
- acum doreste sa vanda casa ca sa obtina banii de pe casa
Intrebarea mea este.. carui avocat sa ma adresez? Ce specializare ar trebui sa aiba ?
Stiu ca trebui date mai multe detalii pt a putea primi un raspuns pertinent , dar as avea vreo sansa in instanta pt a contesta dorinta lui de vanzare ?
Multumesc anticipat.
La cota mamei de drept ma refeream dna Raluca Balan. N am stiut cum se numeste. Fratii nu sunt de acord sa mi revina mie tot.. de asta intrebam daca poate sa mi dea cota ei de drept fara acordul lor. In fond e cota ei . N ar trebui acordul lor. Sau totusi trebuie ?
Mai sunt si alti frati. Trebuie sa fie ei de acord ca mama sa mi poata da partea ei ?
Buna ziua. Daca tatal meu a murit acum multi ani si mama inca este in viata , se poate ca partea ce ii revine mamei sa mi-o dea mie din dorinta ei ? Succesiunea dupa tata nu s-a facut. Trebuie facuta aceea intai ? Sau merge si asa ? Ca mama sa-mi dea partea ei ? Am intalnit diverse pareri si as vrea un raspuns mai sigur . Multumesc anticipat .