avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate elizabrezan

Activitate elizabrezan

Buna ziua,

In urma cu un an am contractat serviciile unei ''firme'' de prestari servicii de foto si video pentru nunta noastra de anul acesta. S-a semnat un contract civil de prestari servicii intre persoana fizica respectiva si sotul meu. Toate bune si frumoase pana in momentul in care a trebuit sa primim materialele care au intarziat cam 2 luni (in contract fiind specificat faptul ca orice zi de intarziere costa 0.5% din valoarea totala a contractului). Am trecut si peste asta pana cand am vazut filmarile care trebuiau sa fie HD (initial am dorit SD si apoi ne-am razgandit cu ceva timp inainte de nunta, specificand acest lucru prestatorului si acesta fiind de acord, noi platind in plus suma de 400 RON) si, surpriza, nu erau nici macar SD. Erau ceva ce se aseamana cu filmarile din anii '80 (asta ca sa fiu draguta), imagini miscate, diferente intre imagine si sunet, culori blurate etc.
Noi am incercat in nenumarate randuri sa discutam cu respectivul si sa il rugam sa ne dea ceea ce a promis si pentru ce am platit si semnat. Cu greu am dat de el la telefon, iar la ultima intalnire cu sotul meu acesta a spus ca nu ne poate da alte filmari pentru ca din greseala a sters filmarile si ca altcineva oricum le-a procesat, el neavand posibilitatea pentru ca nu avea suport blu-ray.
Am trimis o reclamatie la ANPC dar nu cred ca tine de competenta lor avand in vedere ca este un contract civil intre 2 persoane fizice si nu unul intre un comerciant si o persoana fizica.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...daca ar trebui sa il dam in judecata sau cum sa procedam. Suntem disperati pentru ca aceste filmari nu mai avem cum sa le recuperam, iar evenimentul nu se mai repeta. Nu vrem sa lasam lucrurile asa, mai ales ca noi am fost de buna credinta si i-am dat si bani in plus, ca suntem oameni si ne dorim ceva de calitate.
Va multumesc!