avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate vera8

Activitate vera8

Buna ziua,

Desi nu credeti in circ - e bine sa incercati sa va faceti cazul cunsocut. Nu va folosi nimanui sa faceti puscarie nevinovat. Incercati pe Facebook - contactati pe cei de la Uniti Salvam...
De asemenea, va sugerez sa scrieti catre Presedintele Iohannis - caci a candidat sub sloganul Romania lucrului bine facut.
Si neaparat cu presa - Dl Cristoiu sau altii din televiziune care fac investigatii.
Depuneti si la DNA plangere contra medicilor care i-au dat certificat de mandibula rupta.
Incercati pe toate fronturile.
Mult succes!
Buna ziua,

Intentionam sa vindem masina si am dori sa incasam EURO in contul din banca. Este posibil sau legea ne obliga sa incheiem contractul si formalitatile de plata in RON?
De asemenea, ce taxe si impozite se platesc la aceasta tranzactie si de catre cine?
Va multumesc!
Buna ziua,

Va multumesc pentru reactia prompta. In contract nu scrie explicit data intrarii in vigoare dar la Capitolul Durata Contractului scrie urmatoarele: In functie de optiunea Abonatului, contractul se incheie pentru o durata initiala minima de 12 sau 24 luni, denumita "Durata Initiala" care incepe sa curga de la data punerii in functiune a serviciilor contractate.
Se considera deci ca Durata Initiala a inceput sa curga de la instalarea serviciului de internet in data de 25 Sept 2015 si deci solicitarea mea de reziliere din data de 29 Sept se incadreaza in cele 14 zile prevazute de lege (sau sunt 30 de zile)?
Va multumesc,
Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie:
- Am semnat un contract pentru furnizare servicii internet in jurul orei 13 in data de 15.Sept. 2015.
- Instalarea serviciului s-a facut in data de 25.Sept.2015.
- Urmare a functionarii sub-parametrii (furnizorul nu a mentionat la vanzare ca serviciul de internet furnizat poate fi livrat la viteza din contract doar pe fir, nu si wireless), am depus cerere de reziliere a contractului in data de 29 Sept la ora 11.
Intrebarile mele sunt:
1. care este data de intrare in vigoare a unui astfel de contract? data de 15 Sept (data semnarii - si la ce ora?), data de 16 Sept (ziua urmatoare), sau data instalarii serviciului (data de 25 Sept)?
2. solicitarea mea de reziliere din data de 29 Sept se considera ca fiind depusa in termenul de 14 zile de la primirea produsului, conform OUG 34/2014?(ceea ce presupune rezilierea fara penalitati)

Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,