avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate Anonim1Anonim

Activitate Anonim1Anonim

Am inteles! Multumesc din suflet!
Deci, pot sta linistita :)
Multumesc din suflet pentru sfaturi.

Deci, va trebui sa platesc suma pe care mi-o vor spune ei....pentru ca eu am fost de acord sa fie cheia la toti casierii, cu toate ca in Regulamentul Intern era interzis acest lucru...fara sa apelez la avocat?

Este drept ca, fiind casier sef adjunct, eu aveam intreaga responsabilitate de pe tura respectiva....
Ori daca eu eram responsabila de tot...trebuie sa imi asum acum....chiar daca situatia relatata de ei e din august, iar ei m-au anuntat acum...dupa ce eu am incheiat cu ei totul...

Am inteles bine?
Un fost coleg imi spunea ca s-ar putea include instanta intr-un astfel de caz.
Voi avea nevoie de avocat?
Cand am fost sunata mi s-a spus ca ar fi vorba de evaziune fiscala...au cel putin asa am inteles eu...mi-au spus asa doar ca sa ma sperie?....m-au chemat si la fostul loc de munca pentru a da nota explicativa.
Sa merg sau nu?
Repet, eu nu am cunostiinta de nimic asemanatir cu ce mi s-a spus.
Ce ma sfatuiti?
Buna ziua!
In luna octombrie, ziua 1 am incetat activitatea la locul de munca "A".
Am plecat cu demisie la zi acceptata de ambele parti. Am lasat om in locul meu.
Imediat dupa, la data de 2 oct, am semnat un alt CIM cu incepere activitate din data de 5 oct in cadrul unei alte societati "B".
Toate bune si frumoase pana aici.
De la fostul loc de munca, "A", am plecat cu loc de "Buna ziua"...cel putin, asa mi s-a aratat...
in urma cu cateva zile, am fost sunata de la fostul loc de munca, "A", pentru a mi se aduce la cunostiinta ca ar exista o problema din luna august care a fost depistata de-abia acum de Bucuresti....o problema care consta intr-o diferenta de 450 de Ron rezultata dintr-un retur pe care l-as fi facut eu...
Am spus adevarul. Ca nu stiu nimic despre un astfel de retur. Insa mi s-a spus ca nu se stie ce se va intampla.
M-am simtit un pic amenintata. Ce mi se poate intampla?
Specific ca am fost angajata pe functia de casier sef adjunct, insa cheia necesara unui retur sau al unui bon anulat nu era in permanenta la mine.
Cu toate ca in Regulamentul Intern scria ca trebuie sa fie in permanenta la Casierul sef, cheia era prezenta la toate casierele.
Va rog sa ma ajutati!
Multumesc din suflet!