avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_Albu

Activitate Maria_Albu

Răspuns la discuția Incalcare drepturi Marca
Aceasta notificare trebuie sa o redactez eu sau printr-o casa de avocatura?

Si mai am o intrebare....

Deoarece firul evenimentelor este uramtorul:

1. Am infiintat magazin online
2. Dupa care cei care ne folosesc numele si-au facut un cont la noi pe site, lucru care demonstreaza ca ei stiau de existenta magazinului si implicit a numelui.
3. Au cumparat domeniu web si au deschis magazin folosind numele nostru cu produse de la aceiasi furnizori ca si noi
4. Pentru protectie am decis sa inregistram numele magazinului online.

Pot sa ii oblig sa inchida site-ul chiar daca eu am inregistrat marca (pt. protectie), dupa ce ei au cumparat domeniul web?
Buna ziua,

SUBIECT: Incalcare drepturi marca

Avem o afacere de familie, un magazin online sa ii spunem fictiv "ECO DESIGN", marca inregistrata. Firma este pe numele sotului, marca este inregistrata pe numele meu.
O persoana inregistrata la noi pe site, la cateva luni dupa inregistrare a cumparat un domeniu web cu aceiasi demunire la care a mai adaugat trei litere, sa spunem "ABC ECO DESIGN" si care comercializeaza idenitic aceleasi produse ca noi. Idea e ca am inceput sa ne confruntam tot mai des cu probleme de confuzie in randul clientilor deoarece numele este asemanator iar nisa de vanzare aceiasi si gama de produse nu difera cu absolut nimic. Noi avem certificat de inregistrare pe marca, ei nu. Acum eu nu stiu incotro sa ma idrep, pentru ca din punctul meu de vedere sigur e o nedreptate ceea ce se intampla. Am muncit de la 0 si am ridicat o mica afacere, iar altul vine si se foloseste de ata.
Momentan nu am luat legatura cu cei care se folosesc de marca noastra doarece nu stiu care este procedura si daca ei chiar incalca legea.
Daca ne poate indruma cineva....