avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate aurel00

Activitate aurel00

Răspuns la discuția Investitii bursa ironfx
Impresia pe care mi-a lasat-o mie a fost ca pentru ei nu sunt importante sumele mici tranzactionate (s-au pierdut la tranzactia respectiva 5000 $) si atunci, avand un comision de doar 0,1% din castig, a ales sa nu-si mai piarda timpul cu mine. Avand in vedere ca pe piata Forex clientii care castiga o fac in dauna celorlalti care pierd este normal sa protejeze clientii mari de la care au mai mult de castigat - procentual, direct proportional cu suma investita. Interesul lor este ca banii investiti sa ramana in piata, de aceea deduc ca este mai important pentru ei ca eu sa pierd banii, in cazul refuzului de a suplimenta investitia, decat sa ii retrag.
Inteleg acum, dupa ce m-am documentat in privinta pietei bursiere ca broerul este foarte important, mai ales ca eu sau altii ca mine nu au experienta de tranzactionare.
SI atunci, nu este normal ca o autoritate sa protejeze investitorii?
Brokerii, de cele mai multe ori au sediul in alte tari, ramanand ca investitorii sa aibe incredere.
Am luat contact doar cu firma de mareting care se ocupa cu recrutarea investitorilor.

Nu spun neaparat ca este o escrocherie ci ca suntem pur si simplu "la mana lor".
Răspuns la discuția Investitii bursa ironfx
Multumesc pentru raspuns,
Mi-am dat seama ca este foarte putin probabil sa imi pot recupera investitia. Riscurile le cunosteam, insa, pierderea a venit in urma refuzului de a suplimenta investitia. Suma a fost pierduta in circa 30 sec.- 1 min., chiar daca la inceputul colaborarii m-au asigurat ca nu se va tranzactiona toata suma.

Chiar daca nu pot recupera banii investiti, poate reusesc sa pot ajuta ca altii sa nu ajunga in aceeasi situatie. Doresc sa fac plangere, dar nu stiu catre ce institutie sa ma indrept (politie, OPC, Autoritatea de supraveghere financiara??).
se poate actiona impotriva unui broker de investitii pe bursa, sau a celor care fac recrutarea de investitori? care sunt sansele de reusita, avand in vedere ca majoritatea au sediul in tari ca Cipru, Malta, etc? Reprezentantii lor din Romania pot fi trasi la raspundere?