avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate elacristina

Activitate elacristina

da stiu,..din pacate inteleg ,am fost si la un avocat,care m-a sfatuit cu locuinta familiei cu notificare in c.f.,si a ramas si el mirat de rasp.primit,,,,stiu ca nici copilul nu are drept,,,vroiam sa vad cum vad altii interpretarea celor 2 articole..si multumesc pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat...
.atunci ,ce imi ramane de facut? sa ma judec cu cei de la c.f.?nu...
tb sa fiu constienta de-a lungul anilor ca eu si copiii mei nu avem nimic,dar de unde sa stim acest lucru,si nu te gandesti la semenea lucruri,...acum eu pot sa sfatuiesc pe multi din proprie experienta,dura,...
Sincer?!Nu vreau decat sa divortez de el,sa avem o viata linistita,...un ac nu imi trebuie de la el...dar, totusi, copilul asta e al lui,nu merita sa ii dea si lui ceva din apartament ?!
Stiu ca as putea sa obtin ceva despagubiri sa zic asa,pt ca eu am suportat toate cheltuielile casei,copil etc...as putea sa obtin in urma unei actiuni judecatoresti,...dar dureaza,ca si timp,si mai mult costa o groaza de bani..avocat,procese etc...poate nu se prezinta si etc...si mi se pare asa aiurea sa ma duc in instanta cu punga de chitante prin care sa arat ca am platit eu totul,am facut totul pt baiat,necazul e ca nu am putut sa imi platesc o chirie,am reusit sa platesc doar cheltuielile lunare ,o chirie in plus nu mi-as fi putut permite..
prin notificarea in c.f.ma gandesc ca as putea sa impiedic vanzarea casei pana la un moment dat,..
ce spuneti?sa nu mai fac o inaintare la c.f?poate o sa fie altcineva care vede altfel legile?tot ce se poate la noi!
Multumesc pentru mesaj.
Puteti sa fiti putin mai explicit va rog frumos?
Sa inteleg ca de aceea am primit raspuns negativ de la c.f. ,nu mai e valabil art 321?
Multumesc pt raspuns.
Da.Am facut prin notar o adresa pt notificare la cf si asa mi s-a raspuns---doar proprietarul poate face orice notificare dar legea spune altceva,aici e marea dilema.....vezi art 321 si 322 din codul civil...
Dupa divort o sa facem o inaintare pt stabilirea pensiei pt baiat...
In acest moment ap este pus in vanzare pt ca e si somat de asociatia de locatari pt neplata chelt de intretinere pt ca eu din dec 2014 nu am mai platit intretinerea la bloc ,decat chelt de gaz .curent,telefon si toate celelalte zilnice pt 3 persoane el neplatind nimic..
Am incercat sa-l convingem sa ne lase noua ap dar la un pret mai mic--de ex.ap este evaluat la 50-52 mii euro.si am spus sa ne lase la 35-40 mii (sa revina si baiatului ceva) sa-l cumpar eu cu credit cu prima casa...dar nu vrea nici sa discute ,nu lasa la baiat nimic.de fapt el nu mai judeca este baut tot timpul,...
suntem casatoriti de 2o de ani.locuim in apartamentul socrilor dar acum 5 ani i-a fost donat sotului .deci apartamentul este doar al lui,al sotului. avem un copil in cls 12,este major.(socrii nu stau cu noi.)
Acum vrem sa divortam de comun acord,el este alcoolic,nici nu mai lucreaza,traieste din pensia lui maica-sa,nu contribuie cu nimic la intretinerea casei,la copil,nu da un leu in casa,este tot timpul baut.a pus si apartamentul in vanzare ,vrea sa isi cumpere o garsoniera,si restul banilor sa ii puna in banca si sa traiasca din ei si ne ameninta ca nu ii da nimic copilului din vanzare.eu sunt nevoita sa plec si sa imi caut gazda,chirie,la venitul meu nu pot sa imi cumpar o locuinta,mai ales ca baiatul e in a 12-a si avem cheltuieli enorme.
Am consultat si avocat si notar unii imi spun ca as avea drepturi pentru ca e locuinta familiei,dar locuinta familiei rezulta din notificarea in c.f.a locuintei ca fiind familiala,dar raspunsul de la c.f. este:----notificarea aceasta poate fi facuta doar de catre proprietar----la noi nu se pune problema ca el sa faca aceasta notificare..
Va rog sa ma ajutati cu un sfat !!!