avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate xzibit

Activitate xzibit

Va multumesc pentru raspuns. Puteti sa ma ajutati si cu cealalta speta legata de zilele de concediu?
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: sotia mea a nascut gemeni si as dori sa stiu daca numarul zilelor de concediu pre si post natal (cele 126),sunt la fel si in cazul unei sarcini gemelare. Va mai rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia crestere copil tot pentru sarcina gemelara. Va multumesc anticipat.
Copilul are 2 ani si cateva luni. Din ce am citit,avand in vedere si faptul ca mama nu are probleme de ordin financiar si are un loc de munca stabil,instanta v-a incredinta copilul mamei.
Buna seara. Am o curiozitate legata de relatia cu o persoana aflata in proces de divort. Am o relatie cu aceasta persoana care are si un copil din aceasta casatorie pe cale sa se anuleze. Al doilea termen este undeva la inceputul lui decembrie. Intrebarea mea este: exista vreo posibilitate cat de mica ca copilul sa-i fie incredintat tatalui daca i se face cunoscut judecatorului faptul ca exista o relatie intre mine si mama? Avocatul viitorului fost sot,poate sa speculeze acest lucru astfel incat copilul sa-i fie incredintat tatalui? Precizez ca,am cunoscut-o pe mama,dupa ce aceasta a intentat proces de divort si de vreo doua saptamani locuim in aceiasi casa,casa care-i apartine.Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu exista niciun contract de inchiriere. Pur si simplu a vrut la aceea vreme sa ajute aceasta persoana avand in vedere ca avea un copil si numeroase probleme cu fostul ei sot. Insa,nu se poate proceda la schimbarea incuietorilor si inmanarea lucrurilor care-i apartin?
Răspuns la discuția Evacuare
Asta era si intrebarea mea.Daca pur si simplu se schimba yala si nu mai are acces in casa,este vreo problema?
Multumesc pt raspuns. Acest articol se refera la cei care au contract banuiesc. Ideea este ca aceasta persoana nu are contract. Prietena mea a fost pur si simplu de acord sa o gazduiasca o perioada de timp. Chiar si in aceasta situatie trebuie facuta notificare si dupa,sesizarea instantei?
Discuție Evacuare
Buna dimineata.
Am urmaroarea speta: prietena mea este proprietara unui apartament cu 3 camere. In luna septembrie a acestui an,a primit o colega de munca in apartament pentru a sta impreuna si a impartii cheltuielile. Precizez ca,aceasta colega de munca nu este cetatean roman. Intre timp,cu acceptul prietenei mele,aceasta colega de apartament,a adus-o in apartament si pe mama ei. Datorita faptului ca nu se mai inteleg,in special datorita copiilor (ambele au cate un copil) dar si datorita faptului ca in casa este o mizerie si o dezordine de nedescris datorita acestei colege de apartament,prietena mea,a instintat-o ca trebuie sa-si gaseasca un alt loc unde sa locuiasca. In urma discutiei,aceasta colega a amenintat-o ca nu pleaca nicaieri. Va intreb,care sunt pasii de urmat deoarece,aseara prietena mea a fost la sectia de politie arondata si la sfatul unui domn agent de acolo,a sunat la 112. Acestia au venit si au declarat ca nu este de competenta lor. Intrebarea pe scurt este,cum poti da pe cineva afara din casa ta daca acesta refuza sa plece? Imi cer scuze daca nu am postat in forumul potrivit,insa chiar nu am stiut unde sa incadrez aceasta speta.
Buna dimineata.
Am urmaroarea speta: prietena mea este proprietara unui apartament cu 3 camere. In luna septembrie a acestui an,a primit o colega de munca in apartament pentru a sta impreuna si a impartii cheltuielile. Precizez ca,aceasta colega de munca nu este cetatean roman. Intre timp,cu acceptul prietenei mele,aceasta colega de apartament,a adus-o in apartament si pe mama ei. Datorita faptului ca nu se mai inteleg,in special datorita copiilor (ambele au cate un copil) dar si datorita faptului ca in casa este o mizerie si o dezordine de nedescris datorita acestei colege de apartament,prietena mea,a instintat-o ca trebuie sa-si gaseasca un alt loc unde sa locuiasca. In urma discutiei,aceasta colega a amenintat-o ca nu pleaca nicaieri. Va intreb,care sunt pasii de urmat deoarece,aseara prietena mea a fost la sectia de politie arondata si la sfatul unui domn agent de acolo,a sunat la 112. Acestia au venit si au declarat ca nu este de competenta lor. Intrebarea pe scurt este,cum poti da pe cineva afara din casa ta daca acesta refuza sa plece? Imi cer scuze daca nu am postat in forumul potrivit,insa chiar nu am stiut unde sa incadrez aceasta speta.
Discuție Executare
Buna ziua. Am o intrebare legata de sentinta data intr-un dosar de executare. In sentinta se precizeaza pe langa faptul ca sunt obligati sa-mi plateasca cheltuielile de judecata ca,"se anuleaza executarea silita si actele de executare savarsite". Puteti sa-mi spuneti daca "actele de executare savarsite" inseamna ca imi vor fi inapoiati banii care imi fusesera deja opriti din salariu?