avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate morty

Activitate morty

In codul muncii la art 118, art 7, la el ma refer...
Va multumesc pentru raspuns, dar ma refer fara sa primesc o indemnizatie, pe care o primesc eu, si a dat declaratie si celalalt parinte ca nu are program redus. Eu ma refer la faptul daca poate si sotia sa faca o cerere catre angajator de program redus, pentru echilibrul personal si profesional, si pentru a avea grija de copil cat timp eu sunt plecat la munca, cele 4 ore zilnice.Daca angajatorul ei poate intelege si exista vreun cadrul legal in acest sens, sau ramane la latitudinea lui? Va multumesc.
Reducerea program de lucru 4 ore, Buna ziua parinte a unui copil cu dizabilitate incadrat in gradul 1 de handicap in varsta de 11 ani, doresc sa va intreb in ce conditii pot beneficia ambii parinti de solicitarea reducerii programului de lucru?

In prezent eu lucrez parte-time ,aprobata de angajator pana la 18 ani, beneficient de stimulent de la Primarie in valoare de 675 ron, dar si sotia doreste solicitarea programului de lucru sa se ocupe de el in momentul in care sunt eu la munca.

Poate primi refuz de la angajator daca solicita reducerea program de lucru pentru echilibru familial si profesional pentru a avea grija mai multa pentru copilul nostru cu dizabilitate?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Am facut sesizare la corpul de contro; a; Prefecturii de la care astept raspuns,Nemultumirea mea este faptul ca, Consiliul Judetean mi-a raspuns ca Primaria nu este in subordinea lor si ma intreb de ce nu au directionat aceea sesizare catre organele competente...Din cate stiam daca o institutie primeste o sesizare a carei competenta nu este are obligatia sa o directioneze catre acea autoritate care are in competenta....
Nici daca inchirez doar o camera cu plata utilitatilor acelei camere?
Buna seara,

M-am adresat consiliului Judetean cu privire la posibile incalcari a unor drepturi unei primarii al orasului de care apartine, iar raspunul Consiliului Judetean a fost ca acea primarie nu este subordonata consiliului. Exista vreo lege are obliga o institutie de stat atunci cand se sesizeaza cetatenii chiar daca nu este in subordine sa trimita acele sesizari organelor pe cere le considera competente sa cerceteze cazul?

Va multumesc pentru raspuns!
Doresc sa va intreb daca pentru aprobarea unei Organizatii Judetene se poate incheia un contract de comodat pentru sediu social, doar pentru corespondenta?
Doresc sa va intreb daca pentru aprobarea unei Organizatii Judetene se poate incheia un contract de comodat pentru sediu social, doar pentru corespondenta?
ADRESA DE YAHOO INSTITUTIE PUBLICA._Buna ziua, este legal ca o institutie publica sa aiba ca data de contact o adresa de yahoo? Cum pot sa an siguranta ca datele mele personale nu vor fi afectate?
Va Multumesc!