avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate umircea2015

Activitate umircea2015

Referitor la OUG 52/2017, Tatal meu care a detinut un autoturism Logan cumparat in anul 2008 si pentru care a platit o taxa de poluare in valoare de 1095 lei, a decedat la inceput anului 2017. In conformitate cu certificatul de mostenitor subsemnatului in calitate de fiu i-a revenit autoturismul. Am efectuat deja transferul de proprietate al masinii si am primit talonul masinii pe numele meu si certificatul de inmatriculare in care este sunt inscris ca proprietar al masinii. In aceste conditii pot depune la ANAF cererea de restituire a taxei de poluare, pt ca nu imi dau sema din specificatiile OUG 52/217 daca si categoriei de mostenitori li se poate restitui taxa de poluare. Precizez ca am toate documentele necesare pentru restituire.Chitanta cu care dovedesc plata taxei de poluare este pe numele tatalui meu.
Astept un raspuns
Cu stima
Udriste Mircea
Referitor la OUG 52/2017, Tatal meu care a detinut un autoturism Logan cumparat in anul 2008 si pentru care a platit o taxa de poluare in valoare de 1095 lei, a decedat la inceput anului 2017. In conformitate cu certificatul de mostenitor subsemnatului in calitate de fiu i-a revenit autoturismul. Am efectuat deja transferul de proprietate al masinii si am primit talonul masinii pe numele meu si certificatul de inmatriculare in care este sunt inscris ca proprietar al masinii. In aceste conditii pot depune la ANAF cererea de restituire a taxei de poluare, pt ca nu imi dau sema din specificatiile OUG 52/217 daca si categoriei de mostenitori li se poate restitui taxa de poluare. Precizez ca am toate documentele necesare pentru restituire.Chitanta cu care dovedesc plata taxei de poluare este pe numele tatalui meu.
Astept un raspuns
Cu stima
Udriste Mircea
Buna ziua
La inceputul lunii ianuarie, tatal meu a decedat. Avea de achitat impozite pe un apartament, o masina, un garaj si un teren concesionat pentru garaj.
Dupa cateva zile de la deces m-am sus la un ghiseu al Postei Romane si am platit pe numele lui impozitul pe apartament si pe masina, omitand sa specific ca tatal meu este decedat, de fapt nestiind cum se procedeaza in astfel de cazuri La acea data nu se putea plati impozitul pe garaj si pe teren.
Astazi 21 02 2017 am fost iarasi la acelasi oficiu postal, iar cand le-am comunicat ca tatal meu este decedat, mi-au spus sa ma duc la Primarie sa platesc acolo.
Mentionez ca nu am facut inca succesiunea, ca mostenitori fiind mama mea si subsemnatul.
Intrebare: - impozitul pe care l-am platit deja, este nul de drept, in sensul ca dupa succesiune il voi mai plati odata?
Pot plati impozitele si inainte de a face succesiunea si in ce conditii?

Va multumesc.
Buna seara
Locuiesc intr-un bloc de apartamente din Timisoara cu parter si 4 nivele, la etajul 2.
Deasupra apartamentului meu la etajul 3, este sediul social al unei firme,iar la etajul 4 proprietarul firmei are un apartament cu destinatie de locuinta.De-a lungul anilor acesta a efectuat mai multe renovari ale celor doua apartamente. Astfel la balconul fiecarui apartament, a scos placa de beton verticala inferioara inlocuind-o cu tamplarie din termopan pe toata suprafata deschiderii camerei care are balcon. In luna iulie 2015 a inceput o noua lucrare de renovare ale celor doua apartamente, care printre altele a constat in demontarea geamurilor si a tamplariei initiale. Apoi a montat doar tamplaria pentru geamurile termopan dar nu si geamurile. Astfel de fiecare data cand ploua, apa acumulata in balconul din apartamentul de deasupra, se infiltreaza in apartamentul meu atat in balcon cat si in camerele alaturate aparand in una din camera mucegai si igrasie. Am luat legatura cu acest vecin si la fiecare discutie mi-a promis ca va pune geamurile cat de curand dar pana la aceasta data nu a facut-o si suntem deja la jumatatea lunii noiembrie, geamurile fiind demontate inca din luna iulie 2015.
Am incercat sa am o discutie cu presedintele asociatiei de locatari dar fara rezultat. Cineva mi-a spus sa depun o sezizare la Inspectoratul de stat in constructii Timis dar inainte as avea nevoie de sfaturile dumneavoastra cu privire la rezolvarea acestei probleme. In afara de o actiune in instanta mai exista si alta posibilitate de a rezolva aceasta problema?

Va multumesc