avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate CorinaCristinne

Activitate CorinaCristinne

Sunt in divort cu sotul meu si avem o fetita de 1 an si 8 luni. Am deschis si proces pentru obținerea custodiei temporare prin ordonanta prezidentiala. Sotul nu este cetatean roman si vine ocazional sa isi vada fetita. Pana in prezent, eu am fost foarte deschisa la aceste vizite, l-am primit in casa pentru a o vedea, însă vizitele au fost traumatizante pentru fetita, intrucat sotul este o persoana agresiva verbal, care nu accepta situatia si profita de aceste ocazii pentru a ma insulta, ridica vocea, vrea sa provoace tensiuni intre noi doi, ma vorbeste de rau fetitei chiar si in prezenta mea. Prin urmare, nu am mai acceptat sa vina la domiciliul meu. Am fost de acord sa petreaca timp cu ea, el luand-o in camera sa de hotel si permitandu-mi sa o vad doar acolo pana a plecat si mi-a lasat-o din nou in grija. Conditiile de hotel erau improprii pentru ingrijirea unui copil atat de mic, insa nu am stiut cum pot riposta iar el a refuzat sa o lase sa vina seara acasa. La ultima vizita, fetita era foarte racita si i-am spus ca nu poate iesi din casa si l-am primit in prezenta unui ofiter de politie pentru a nu expune fetita la situatii de conflict. Sotul meu a sesizat si Protectia copilului, declarand ca nu am grija de sanatatea copilului si o pun in pericol deoarece avem o pisica. Protectia copilului a venit, a constatat ca nu este niciun pericol, insa nu au putut sau nu au vrut sa ma lamureasca daca pot cere ca el sa isi vada copilul in prezenta unui asistent social sau la sediul lor. Intrebarea mea este daca pot cere legal ajutor din partea Protectiei copilului in acest sens, si anume, daca le pot cere sa imi ofere asistenta atunci cand sotul vine sa o vada. Precizez ca sotul nu locuieste in Romania, nu intentioneaza sa se stabileasca aici si o poate tine doar intr-o camera de hotel, ceea ce anterior a avut cateva urmari mai neplacute asupra starii psihologice si fizice a fetitei. Este si o persoana masiva, mai agresiva verbal si ma tem de reactii mai violente, de aceea nu doresc sa o vada in casa mea. Cum pot proceda?
Răspuns la discuția Rapire internationala de copii
Multumesc de raspuns. Dar tot nu imi este clar: situatia prezentata intruneste elementele unei rapiri internationale conform conventiei de la Haga?
Buna seara, se da urmatoarea situatie: sotie, cetatean roman, sotul, cetatean turc. Au locuit 2 ani impreuna in Turcia, in 2014 s-a nascut o fetita, care are dubla cetatenie. De asemenea casatoria a fost inregistrata in ambele state. Casatoria nu mergea deloc bine. Anul acesta, sotia a venit in tara cu fetita, avand acordul legal al tatalui copilului sa calatoreasca, fara specificarea unei perioade limitate. Dupa o luna de la intrarea in tara, in urma discutiilor aprinse, sotia a deschis actiune de divort si a cerut si custodia copilului si stabilirea domiciliului copilului in Romania. Sotul a declarat ca o va acuza de rapire de copil. Se incadreaza aceasta situatie la rapire internationala? Ce poate face mama copilului? Va multumesc.