avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate dragoscosmin23

Activitate dragoscosmin23

Am efectuat cu cardul de credit o serie de tranzactii pe internet, pe care banca le-a considerat transfer de bani, si nu plata pe internet. La momentul efectuarii platilor adica in 11.02, 14.02, 26.02 respectiv 28.02 conform extrasului de cont emis de catre banca comisionul era zero la fiecare tranzactie in parte.
Insa la momentul emiterii extrasului de cont lunar, in data de 28.02 mi-au aparut 4 tranzactii in plus pe card pe care banca le-a trecut drept comisioane pentru cele 4 tranzactii efectuate in decursul lunii.
Am intrebat la banca care este motivul pentru care am fost comisionat ulterior, ei raspunzandu-mi ca au dreptul sa faca acest lucru, conform CGA, pe care eu sunt obligat le sa cunosc (nu am decat sa le citesc pe internet- asa mi-au spus), chiar daca ei nu m-au informat in scris sau printr-un alt mijloc de comunicare cu privire la aceasta modificare a comisionarii.
Este corecta aceasta abordare a bancii?
Multumesc,
Dragos
Pot sa pun in contabilitate un bon fiscal fara a avea si factura aferenta?

1.Am cumparat 10 dosare simple, si un biblioraft. 6 lei in total. Ajunge un bon stampilat?
2. Am cumparat o carte de la librarie.pret 20 lei. Ajunge bonul stampilat?

Multumesc!
1. este obligatorie intocmirea foii de parcurs in acest caz daca deduc 50%?
2. trebuie sa completez si ordin de deplasare pe langa foaia de parcurs?
Am facut un contract de comodat intre mine (PF) si PFA- ul meu.(este vorba despre profesie liberala- medic, ofer servicii medicale catre clinici private cu contract de PFA, pe langa norma de baza de bugetar pe care o am intr-un spital de stat.)
Pot sa deduc cheltuielile cu autoturismul pentru deplasare la clinicile private unde lucrez ca si PFA daca acestea se afla in alt oras decat acela in care este declarat domiciliul fiscal al PFA-ului?
Sau aceste cheltuieli nu sunt deductibile?
ok. am lamurit problema imi vireaza banii in cont.

ce au incercat acum sa-mi spuna e faptul ca eu le ofer servicii pe care le facturez, si ei imi vireaza banii in contul meu personal si nu in contul unui PFA.

Eu le-am explicat ca este vorba despre un cont personal pe care l-am deschis la o banca si pe care il folosesc EXCLUSIV in relatia cu ei. Nimeni nu va mai vira bani in acel cont in afara de ei.
Este acest lucru o ilegalitate?
Caz concret:
mi-am deschis cont la banca pe persoana fizica.
Eu prestez servicii medicale pentru care emit factura.
Celui care ii emit factura (este vorba despre un spital privat), poate sa-mi virezi banii din contul lor de persoana juridica in contul meu de persoana fizica?
Ei mi-au spus ca acest lucru nu este posibil intrucat banca blocheaza aceasta tranzactie pentru ca nu este posibil ca o persoana juridica sa vireze bani unei persoane fizice.

Care este adevarul?
Caz concret:
mi-am deschis cont la banca pe persoana fizica.
Eu prestez servicii medicale pentru care emit factura.
Celui care ii emit factura (este vorba despre un spital privat), poate sa-mi virezi banii din contul lor de persoana juridica in contul meu de persoana fizica?
Ei mi-au spus ca acest lucru nu este posibil intrucat banca blocheaza aceasta tranzactie pentru ca nu este posibil ca o persoana juridica sa vireze bani unei persoane fizice.

Care este adevarul?
chiar daca pe certificatul de inregistrare este trecut un CIF?
scuzati ca insist atat de mult, dar lucrurile vreau sa-mi fie cat se poate de clare.

De fapt intrebarea de baza e daca cei de la finante vor accepta un cont bancar care conform celor de la banca va fi pe persoana fizica. (in conditiile in care bancile recunosc cele doua categorii de conturi- pt persoane fizice si pt persoane juridice.)
si conform coordonatelor din CIF, eu pot sa-mi deschid cont pe numele meu? si sa nu fiu astfel incadrat la PFA?
Buna ziua. Sint medic si am obtinut de la Administratia Financiara certificatul de inregistrare fiscala sub forma:

Nume Prenume- Medic
CNP: ***************
CIF: ********

Nu apare nicaieri ca as fi PFA, PFI sau altceva.
I-am intrebat astazi ce sint, raspunsul lor a fost ca sunt NUME PRENUME-MEDIC.

Ce vreau de fapt este sa-mi deschid un cont in banca.
Cei de la banca vor sa-mi faca cont pentru PFA.

Eu vreau sa-mi fac cont pentru NUME PRENUME- MEDIC.
Pot sa-mi fac un cont personal gen NUME PRENUME in care sa primesc banii si din care sa efectuez plati pentru NUME PRENUME- MEDIC?
As face acest lucru la o banca la care nu mai am niciun cont pentru a nu exista eventuale probleme/incurcaturi cu celelealte conturi pe care le am. Motivele sunt lesne de inteles: nu vreau sa platesc bancii comisioane lunare ca si o firma.

Multumesc pentru ajutor.