avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate trak3

Activitate trak3

Răspuns la discuția Imputatie DGRFP Bucuresti
Multumesc foarte mult pentru raspunsul documentat.
Buna ziua,
Am nevoie urgenta de un sfat bine documentat.
Speta este urmatoarea:
In luna ianuarie a anului 2014 compartimentul unde lucram a fost desfiintat si societatea nu a avut posibilitatea sa-mi ofere un alt loc de munca. Drept urmare am mers la ANOFM si am solicitat sa fiu luat in evidenta si sa primesc indemnizatie de somaj.In cursul anului 2013, ca PFA, am incheiat contracte pentru a presta serviciul de evaluare a proiectelor depuse pentru obtinerea unor finantari nerambursabile pe diferite axe de finantare.Deoarece ministerele si serviciile descentralizate nu au obiceiul sa plateasca intr-un timp rezonabil aceste prestatii ( uneori trec si 8 luni), contravaloarea serviciului prestat a fost virata in contul meu in cursul anului 2014.In Declaratia 200 ( declaratie privind veniturile realizate din Romania) pentru anul 2014 am declarat aceste sume, ele regasindu-se in extrasele de cont, avand convingerea ca este moral si normal ca sa platesc taxe catre stat.Acum, in anul 2016, am primit o decizie din partea ANOFM prin intermediul careia mi se imputa contravaloarea indemnizatiei de somaj aferenta intervalului 17.01.2014 - 16.01.2015 pe motiv ca in cursul anului 2014 am realizat venituri mai mari decat indicatorul social de referinta, fiind calculate si dobanzi si penalitati pentru intregul interval.Va rog sa-mi dati un sfat in privinta posibilitatii contestarii acestei decizii.Fac precizarea ca din anul 2013 nu am mai avut nici un contract ( ca PFA sau de alta natura) , incercand pe toata perioada sa-mi gasesc un alt angajament ( fara nici un succes).
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In acest caz cei 150 de lei vor merge la banca deoarece anterior ati stins datoria catre ANAF.
Totusi, asa cum cineva bine documenta cazul, ANAF are obligatia ca in doua zile sa dispuna sistarea popririi. Dar ce veti face in cazul in care functionarul ANAF nu va emite aceasta scrisoare la timp, iar functionarul bancii va vira si cei 150 lei tot catre ANAF? Va raspund tot eu! O sa le faceti munca celor doi, in sensul ca petru a grabi treburile , va veti duce la ANAF si veti sta de vorba cu nu stiu ce ,, sfant" care o sa va raspunda ca are nevoie de o hartie de la banca din care sa rezulte virarea celor 150 lei.Functionarul bancii va va elibera hartiuta , iar dumneavoastra veti fuguta la ANAF, triumfator si cu multe sperante ca totul s-a terminat.Nicidecum! Acum cei de la ANAF va vor informa ca in urmatoarele zile adresa necesar va ajunge la banca. Si iar asteptare, iar drumuri la banca pentru a sti daca banii s-au intors si au fost directionati catre contul dumneavoastra. Povestea v-am relatat-o pe scurt...ca pe lung.......
Stimate domn,
Vad ca ati primit raspunsuri care mai de care mai documentate. Toate tin seama de ce scrie in legislatia in vigoare, lucru de aplaudat, dar realitatea nu prea tine seama de legislatie. In calitate de patit va pot asigura ca orice suma ce va intra in acel cont, si nu conteaza ca este contul unui card de credit, se va duce la ANAF.Dumneavoastra veti ramane dator la banca, iar aceasta are posibilitatea ca oricand sa va ceara sa restituiti intreaga suma ce v-a fost pusa la dispozitie atunci cand ati primit cardul, adica 2000 de lei. Si acum urmeaza faza frumoasa deoarece in conformitate cu legislatia in vigoare, banca in momentul cand veti plati cei 2000 de lei o sa ii directioneze catre ANAF, apoi va va soma din nou sa-i restituiti integral descoperirea de cont in caz contrar rezervandu-si dreptul de a va chema in instanta sau de a vinde creanta catre recuperatori. Drept urmare pana cand bancii nu o sa-i fie adresata o scrisoare din partea ANAF din care reiese ca se ridica poprirea , banca nu-si va opri nici un ban si va va indatora din ce ince mai mult sau va incerca smecheria cu un coplatitor. Numai ca aici trebuie sa fiti foarte atent ce contract v-i se pune sub nas deoarece acesta , de obicei, este unul de IPOTECA DE GRAD I! Sfatul meu este sa fortati banca sa va dea in judecata. Va asigur ca nu o va face deoarece atunci legea este de partea dumneavoastra.