avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate gegeav

Activitate gegeav

Buna ziua,
Am primit la posta o recomandata cu o citatie cum ca ar trebui sa ma prezint la sectia de politie dintr-o anumita localitate in calitate de "FAPTUITOR" prinvind "FRAUDA ELECTORALA 2014".
Acum problemele mele sunt 2:
1) Eu am votat o singura data, in Bucuresti, la sectia de care apartin iar in localitatea unde sunt citat nu am fost niciodata, nici macar in trecere, ba chiar am cautat pe google map pentru a vedea unde e si cum sa ajung.
2) Am intrat in posesia citatiei pe data de 18.12.2015 iar in citatie scrie ca trebuia sa ma prezint pana pe data de 15.12.2015.

Ce ar trebui sa fac? Daca ma cheama doar pentru declaratii de ce sunt chemat in acea localiate si nu in Bucuresti? Daca ma cheama doar pentru declaratii de ce sunt chemat in calitate de "FAPTUITOR"?Adica ei au conchis ca eu sunt vinovat de ceva si eu abia acum aflu? Totodata cum e posibil asa ceva?
Mentionez ca am pe CI stampilele pentru vot si ca anul trecut a fost prima data cand am votat desi am drept de vot de multa vreme, ma gandesc ca e posibil si in alti ani sa fi votat cineva in numele meu pe undeva.
Va rog sa imi dati un sfat in legatura cu ce ar trebui sa fac dat fiind faptul ca este o fapta foarte grava de care nu ma pot apara decat prin faptul ca in ziua votului am fost la vot cu sotia mea la sectia de care apartin.Totodata nu inteleg de ce ar trebui sa ma apar de ceva si de ce trebuie sa ma car stiu eu unde doar pentru ca cineva a comis un abuz?