avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate Catalyyn92

Activitate Catalyyn92

Deocamdata am facut plangerea penala si am aflat ca unul din cei doi jandarmi nu era in timpul serviciului!Cand se va solutiona cazul va voi tine la curent!Multumesc pentru fiecare sfat in parte!
Va multumesc!Astazi am depus o plangere la Parchet!
Buna seara!Sunt administratorul unei firme care comercializeaza cosmetice si parfumuri si azi am intampinat o situatie deloc placuta!In urma cu cateva zile am avut o clienta care a cumparat un parfum marca X !Astazi a venit sotul persoanei care a achizitionat parfumul si a intrebat vanzatoarea daca avem parfumul x!La confirmarea vanzatoarei acesta a spus ca sotia dansului l-a achizitionat si ca este"apa de ploaie"!La cateva ore mai tarziu a revenit alaturi de o alta persoana ca find din partea jandarmeriei!(imbracati in civil) fara a mi arata un act doveditor specificand doar verbal!Mentionez ca ei chiar fac parte din cadrul Jandarmeriei!Au mentionat ca au venit sa verifice originalitatea parfumurilor marca x!Le au fost oferite declaratia de conformitate primita de la distribuitorul recunoscut la nivel national alaturi de factura de achizitie oferindu le copii dupa ambele documente acestia plecand!Dupa aprox o ora au revenit insotiti de 2 jandarmi(imbracati corespunzator) sa mi confiste marfa fara a avea un act care sa ateste faptul ca pot confisca acea marfa!Au trecut parfumurile pe o agenda personala!Au revenit dupa aprox 2 ore cu procesul verbal scris de mana continand marfa confiscata!Mentionez ca a fost intr-un singur exemplar nedandu-mi voie sa fac copie de pe acesta!Mi au argumentat ca parfumurile vor fi duse la politie pentru a dovedi daca pafumurile sunt orginale sau contrafacute!Mi s -a spus ca atat marfa cat si procesul verbal va fi predat politiei ulterior si voi fi contactat din cadrul politiei cu probabilitatea ca voi primi o amenda!Mentionez ca am semnat procesul verbal nedandu mi seama pe moment de acest abuz!Va rog sfatuiti-ma care ar fi primul pas pentru a mi recupera aceasta pierdere!
Răspuns la discuția citatie
dar firma de asigurari nu trebuie sa plateasca ea??in prima faza respectivii au cerut firmei de asigurari aprox 100 de mii de euro,iar decizia tribunalului a fost sa le acorde undeva la 30 de mii...iar firma de asigurari nu a fost de acord cu aceasta hotarare si acum am primit si eu citatie in care scrie ce am zis mai sus..e destul de grav nu?
Discuție citatie
Buna seara,sunt chemat in instanta in data de 19 februarie 2016 in calitate de intimat in proces cu 2 persoane in calitate de apelant + o firma de asigurari care si ea este tot in calitate de apelant,cu exemplare motive de apel si cu mentiunea de a depunde intampinare in termenul procedural.Cat de grav este si am nevoie de avocat pentru a ma prezenta?