avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate stancalia

Activitate stancalia

Răspuns la discuția autorizatie reparatie gard
Nu am mutat gardul pe terenul lui a rămas tot acolo unde a fost cel vechi adică pe hotar este refăcut pe aceiași stalpi

claudiu.lichi@gmail.com a scris:

Doar daca aveti probleme cu vecinul...eventual el ar putea sa reclame la Primarie (de la lipsa autorizatiei pana la faptul ca ati mutat gardul pe terenul lui). Daca nu reclama vecinul altcineva nu o va face si nici Dvs sa nu va laudati in localitate cu gardul nou.

Iar in caz de reclamatie, inca o data, nu va darama nimieni gardul, doar va pune sa faceti toate actele pentru el.

Răspuns la discuția gard despartitor
Mor pe oamenii ca tine, pana la urma a un gard nu la deteriorat asa am și eu vecinul meu aveam gard de scândură și mai mult de jumătate era putrezit lam întrebat dacă vrea să-l renovam și a zis ca nu vrea am decis să-l înlocuiesc cu unul de plasa de sarma pe aceiași stâlpi acum face scandal ca iam dărâmat gardul, eu am renovat nu am dărâmat și gardul nu este doar al lui este construit de ambii bunici ai noștri. Trebuia renovat pentru ca în urma cu puțin timp au întrat câini și mia mâncat un purceluș și 60 de gainuse

ion04 a scris:

Gardul nu era deteriorat, era din plasa de sarma cu stalpi din lemn, stalpii fiind pe proprietatea mea, iar vecinul avea o portiune mai mica, construita de bunicul lui care chiar era deteriorata si necesita reparatii, dar el in loc sa repare portiunea ce-i apartinea, a dat jos tot gardul, a turnat bordura de ciment intrand pe proprietatea mea cca 20cm.
Cei de la ISC au zis ca este construit ilegal, punand in vedere primariei sa rezolve cazul si cum v-am spus cei de acolo nu prea se grabesc.

Răspuns la discuția autorizatie reparatie gard
Bună seara o sa am probleme dacă am înlocuit gardul din lemn cu un gard de plasa de sarma? Menționez ca, gardul de scândură prutezise de tot. Este undeva la tara ce delimitează terenul meu cu cel al vecinului
Buna seara mai pot renunță la chemarea în judecata a unui vecin dacă neam înțeles pentru a-mi permite sa întru pe proprietatea lui să-mi repar casa menționez ca pârâtului nu i sa comunicat nimic
Buna seara mai pot renunță la chemarea în judecata a unui vecin dacă neam înțeles pentru a-mi permite sa întru pe proprietatea lui să-mi repar casa menționez ca pârâtului nu i sa comunicat nimic
Am consultat un avocat și a zis ca trebuie chemat în judecata pentru a delimita hotarul și pentru a putea ridica un gard chiar nu știu ce sa fac vin ploile și nu pot repara casa va mulțumesc pentru raspuns
Nu calc pe proprietate vecinului din potriva vecinul ar plantat trandafiri lângă casa mea și alte materiale pe care le depozitează pe peretele meu.
Bună ziua am cumpărat o casa la tara în 2001 casa construita prin ani 60 acum trebuie sa fac reparații la spatele casei și vecinul nu ma lasă să întru sa execut lucrarea având o distanta de la casa pana la hotar de 70cm dar fără gard între noi, iam arătat și cartea funciara dotate documentele de la cadastru și tot nu vrea să-mi permită accesul am nevoie de renovare urgenta au crăpat pereți ce pot face în cazul meu?
Eu am 80 de cm de la peretele casei către Curtea vecinului și tot nu-mi permite sa îmi repar spatele casei ce pot face?
Răspuns la discuția Cat de tare pot sa ascult muzica?
Eu locuiesc undeva la tara și am un vecin la 3 sase de mine și îmi spune sa închid muzica pentru ca nu se poate odihni eu ascult muzica în curte la o boxa caraoke și asta se întâmplă ziua după ora 14 odată pe săptămână (sâmbăta) sau când mai am musafirii, am voie sau nu sa țin muzica tare?