avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate danbogdanlaurentiu

Activitate danbogdanlaurentiu

Răspuns la discuția Firma recuperare si executor
Va multumesc pentru raspuns. Chiar daca banca a vandut creditul dupa 5 luni firmei de recuperare? Sa nu ma trezesc ca platesc la executor si dupa mai imi cere si firma aceiasi bani.
Răspuns la discuția Firma recuperare si executor
Nu ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Răspuns la discuția Firma recuperare si executor
Executorul a fost contractat de banca. Dupa aceea banca a vandut creditul la firma de recuperare. Acum nu stiu unde sa platesc.
Nu stiu unde sa platesc restanta. A venit prima oara de la executor judecatoresc iar la cateva luni de la firma de recuperare EOS. Executorul spune ca la el, iar firma spune ca la ei. Hartie scrisa am de la amandoi, numai ca sumele difera. Nu stiu cui sa ii platesc. Ce pot face?
Revin prin a face niste precizari in legatura cu dauna mea.
Azi 07.01.2016 am fost la service pentru a clarifica costurile pentru repararea masinii. Am stat de vorba cu domnul de acolo si mi-a transmis ca in cazul meu serviceul mi-a facut o constatare de 2000 lei, deoarece masina este veche, pesre 15 ani si firma de asigurari nu ii va acoperii costurile. Nu prea are variante ajutatoare decat cu piese din dezmembrari. Pentru el era simplu sa treaca sumele mai mari dar nu mai putea sa isi recupereze banii. Am ajuns la concluzia ca sa asteptam si constatarea Euroins (poate e mai mare, sfat pe care mi l-a dat tot dansul).
Maine o sa dau un telefon la constatator, dar si un email la Euroins sediul central. Poate imi fac si eu intr-un final masina. Sincer nu mai stiu cum sa mai abordez aceasta problema. Sarbatori stricate si masina in service. Ce se putea mai bine de atat?
Cel care m-a lovit a facut constatarea la Euroins Buzau (poze si declaratie pe proprie raspundere ca si-a reparat masina singur) in data de 04.01.2016. Sa vad ce raspuns au acesti distinsi asiguratori care nu fac altceva decat sa primeasca bani pe RCA, iar cand e vorba de dat banii pe daune ...... iti spun ca ei asigura decat 50% din valoare.
Va urma....


Pareri???
Dupa data de 04.01.2016 revin cu informatii suplimentare. Am fost la service-ul agreat de Euroins si domnul de acolo mi-a explicat ca o sa faca o costatare dupa data de 04. Tot dansul mi-a explicat ca e bine ca mi-a trecut pe deviz inlocure aripa, bandou, si aparatoare aripa. Putea sa fie si mai rau. Acum ramane sa treaca sarbatorile si sa vad ce pot rezolva cu cei de la service, deoarece mi-au explicat ca e mult de munca si ca se rezolva. Revopsirea fiind corect apreciata de catre constatatorul Euroins (50% - suporta firma, restul eu) deoarece masina prezinta uzura si rugina.
Revin cu detalii.
La multi ani si sa nu aveti parte de accidente !!!!
Va multumesc pentru raspuns.
Daca cel care m-a lovit si-a reparat masina si acum se duce sa ii faca costatarea, exista posibilitatea ca pe mine cei de la Euroins sa nu ma despagubeasca?
Fiind Craciunul nu am cum sa ma duc in service decat de luni 28.12.2015. Ar fi bine sa imi faca cei de la service (agreeat de Euroins) o constatare pe care sa o duc la constatatorul de la Euroins?
Exista termene peste care nu trebuie sa depasesc? Totusi nu vreau sa raman cu paguba.
Si ultima intrebare. De ce nu mi se plateste totul integral? Constatatorul imi achita 50% din revopsire pe motiv ca era ruginita. Noi cand facem asigurari RCA nu platim 50% din valoarea politei de asigurare. Eu imi vreau masina la fel cum era. In stare buna, dreapta, vopsita.

Va urez sarbatori fericite si un Craciun fericit alaturi de cei dragi.
Buna ziua. In data de 20.12.2015, in localitatea Buzau la intersectia dintre Str. Frasinet cu Str. Chiristigii am avut parte de o tamponare. Circuland pe drumul cu prioritate (Str. Frasinet) am firat la stanga, iar autovehiculul care venea de pe Str. Chiristigii nu mi-a acordat prioritate de trecere (avand indicatorul STOP la intersectie) si m-a tamponat in aripa stanga spate. Ca avarii vizibile: aripa stanga spate, prag stanga si contra-aripa stanga spate. Conducatorul auto si-a recunoscut vina, dar neavand documentul de constatare amiabila am mers la politie fiind la 150m de la fata accidentului. Ajungand la politie nu am rezolvat nimic. Ca recomandar a domnului agent de politie: schimb de numere de telefoane si copii Xerox de pe asigurarea si c.i, al celui care m-a tamponat. Am urmat pasii si a ramas sa ne intalnim Luni 21.12.2015. in ziua de Luni m-am intalnit cu vinovatul, am fost la sediul Euroins (acolo avea asigurarea cel care m-a lovit). Surpriza. ne-a intampinat o doamna care ne-a dat constatarea amiabila si ne-a comunicat sa mergem la alta adresa unde se afla constatatorul. ne-am deplasat si acolo unde acel domn nu avea timp, pleca pe teren. intr-un final am completat costatarea amiabila, si a ramas sa tinem legatura intre noi deoarece cei de la Euroins nu aveau program decat cu programari. Nefiind din localitate am sunat la sediul Euroins din Bucuresti si de acolo am putut lua legatura cu constatatorul din orasul Slobozia, jud. Ialomita. Foarte amabil domnul Acela mi-a spus ca daca pot sa ma deplasez cu masina sa vin in Slobozia pe data de 24.12.2015 (tot cu programare). I-am spus ca da, pot venii pentru ca trebuia sa ma prezint la locul de munca.

In data de 24.12.2015 orele 11:00 am fost la sediul Euroins din Slobozia , am facut actele si dansul mi-a transmis sec ca nu imi pot repara masina. celalalt conducator auto trebuia sa mearga la ei in Buzau ca sa faca constatarea. Problema este ca proprietarul si-a reparat masina pe banii lui iar eu raman cu paguba.

Am luat legatura cu proprietarul si a spus ca o sa se duca la constatare, dar nu stiu cand.

Domnul de la constatare mi-a facut poze iar in acel process verbal a trecut doar aripa cu bandou stanga spate. Surpriza: revopsite 50%. Am semnat doar dupa ce am scris ca vreau partile lovite vopsite integral si schimbarea pragului stanga.

Alta problema ??? Eu ce fac ??? Nu pot repara masina.
Ii pot da in judecata daca nu imi accepta repararea masinii?
Ce sfaturi puteti sa imi dati?

Multumesc.