avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate neira

Activitate neira

indiferent de salariul dvs,atata timp cat medicul a fost informat printr-o scrisoare medicala de sarcina dvs,aveti dreptul sa beneficiati de compensare 100% si incadrare la categoria gravide.Nu va asteptati insa ca aceasta compensare 100% sa fie si in realitate,o sa aveti in continuare de plata o suma bunicica la reteta,deoarece aceasta compensare se face la o substanta de baza mult mai ieftina decat originalul.
In august 2011 am incetat inainte de termen concediul de crestere copil.De buna credinta,am mers la ANPIS unde am depus o cerere pentru incetarea platii indemnizatiei ,cerere inregistrata la momentul respectiv intr-un registru,fara a primi vreun document cu nr de inregistrare.Mentionez ca am mers sa depun aceasta cerere in perioada 20 iulie- 10 august,nu retin exact data insa stiam ca orice modificare facuta in statutul meu se declara in maxim 15 zile ,asa ca m-am incadrat in termen.Acum cateva zile, am aflat cu uimire de la ANAF ca am de plata o imputatie in valoare de 745 ron,din partea respectivei ANIPS.Am sunat acolo si un functionar m-a informat ca am aceasta suma de plata deoarece in sistemul lor s-a operat modificarea abia in data de 15 septembrie 2011,insa se vede clar data incetarii ca fiind 01 08 2011,data anuntata de mine.
Ce este de facut in aceasta situatie,tinind cont ca eu mi-am facut datoria si am anuntat la timp,insa ei nu au operat modificarea?