avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate alinaelena94

Activitate alinaelena94

Buna ziua! Intampin urmatoarea situatie: incepand cu data de 20.07.2015, am fost angajata la Primaria Caraula, pe functia de referent de specialitate in administratia publica, compartimentul achizitii publice, cu contract individual de munca. La data angajarii eram studenta la facultatea de drept, fiind incadrata cu studii medii. Acum o saptamana, dupa promovarea examenului de licenta, am depus o cerere insotita de acte doveditoare de studii si am solicitat, la sfatul contabilului, reicadrarea potrivit studiilor actuale, de la studii medii, la studii universitare absolvite cu diploma de licena. Doamna secretar, verbal, mi-a spus ca nu are ce modificare sa faca, si ca va incerca sa obtina avizul anfp-ului si sa dau concurs pentru a schimba, dar asta in 2-3 ani. Ma poate cineva ajuta cu un temei legal din care sa observ aceasta modificare? Deoarece eu consider ca nu este nimic legat de anfp, din moment ce eu sunt angajat contractual. Multumesc frmos!
Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine in temeiul carei legii se pot angaja studentii in an terminal intr-o institutie si ce conventie trebuie facuta?
Discuție Succesiuni
Un imobil al carui proprietar a decedat, iar mostenitorii nu dezbat taxa de succesiune o lunga perioada de timp si nici taxele si impozitele la stat nu le platesc pe aceasta perioada. Care sunt posibilitatile de a recupera datoriile?
Răspuns la discuția Secretar interimar
Este la o primarie de comun. Eu mi-am bazat intrebarea pe conditiile pe care le-am vazut la anunturile postate pe portalul ANFP
Buna ziua!
Daca sunt studenta in an terminal la drept si lucrez ca referent de specialitate in administratia publica, compartimentul achizitii publice, postul de secretar interimar a fost ocupat pe o perioada de 6 luni si ulterior prelungit si pe perioada admisa de 3 lunim de catre o alte persoana care indeplinea conditiile, iar concursul nu a fost inca organizat, eu pot fi avansata pe acest post ca interimar sau se mai poate prelungi perioada pentru persoana care ocupa momentan functia?