avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Anonim1206

Activitate Anonim1206

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns: In contractul de vanzare-cumparare a unui apartament se transmite si dreptul de folosinta in cota indiviza a terenului de sub bloc, ce reprezinta dreptul de folosinta asupra terenului ?se poate lua impozit pe acest teren ? in proprietatea cui este ?
Răspuns la discuția impozit mijloc transport
Pai daca acum impozitul se datoreaza cu data de 01 a anului urmator dobandirii si vanzarea e tot in anul dobandirii cum sa datoreze impozit pe o luna ?
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns:daca un contribuabil dobandeste un autoturism in luna ianuarie 2016 si o vinde in luna februarie 2016 , mai plateste impozit ?
Am primit o cerere de restituire a taxei judiciare de timbru in care contribuabilul a mai anexat copie dupa certificatul eliberat de judecatorie in care se specifica anularea chemarii in judecata si restituirea contravalorii taxei judiciare de 2878 lei care i-a platit la primaria noastra in feb. 2014, nu are datorii restante, stiu ca se restituie 55% primaria iar 45% trezoreria iar obtiunea lui a fost sa ridice numerarul la casieria noastra, am voie pentru sume mari (2878 lei)sa-i dau prin casiereia unitatii ?
buna-ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns ? o intreprindere individuala are sediul in apartamentul de domiciliu iar punctul de lucru in alta parte unde vinde produse cu amanuntul mai exact intr-o rulota, cu se calculeaza impozitul pe apartament ?dar la punctul de lucru (rulota) ?
Buna-ziua, lamuriti-ma si pe mine ? daca o societate are in casa de locuit un birou unde completeaza actele pentru firma el avand ca obiect de activitate exploatare forestiera , impozitul pentru acel birou din casa de locuit se plateste majorat ca pentru cladirile nerezidentiale ?