avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate emilpetre67

Activitate emilpetre67

Iata problema mea:
Dupa moartea mamei in 2006 (tatal mort in 1992) am deschis actiune de partaj cu cei 2 frati, ramanand la final (in afara de altele) cu proprietatea imobilelor si a suprafetei de pamant existent.
Aceasta suprafata este prinsa in titlul de proprietate cu 2 imobile pe suprafata de 300 mp.
Anul trecut(2015) am deschis actiune cadastrala in vederea desfiintarii unui imobil si reconstructia altuia nou in acelasi loc, in urma careia a reiesit ca suprafata reala este de 1300 mp, cu 1000 mp mai mare decat suprafata din titlul de proprietate.
Mentionez ca nici un vecin nu are vreo obiectie privind marginile reale ale proprietatii mele (am 49 de ani, aici m-am nascut, am crescut si locuiesc in continuare cu familia mea).
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privitor la modul cum as putea trece intreaga suprafata de 1300mp in cartea funciara.
PS.Vecinii mei nu au obiectii privitor la marginile proprietatii.
PS1.As vrea sa cred ca a fost o greseala de transcriere a suprafetei in cartea funciara, prin omiterea cifrei 1 de la mii si scrierea in fapt a doar 300mp in loc de 1300mp.