avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate florian_m21

Activitate florian_m21

Dacă desființez acum un PFA norma de venit trebuie sa plătesc integral impozitul pentru tot anul sau se scade impozitul pentru lunile ramase?
Daca lucrez la o companie cu contract de prestari servicii pe PFA, in situatia in care se incheie contractul, ce ar trebui sa imi elibereze ei ca sa imi foloseasca la un eventual nou loc de munca? Stiu de la prieteni ca in cazul in care se angajeaza in alta parte le cere de la fostul angajator o gramada de lucruri, adeverinta de vechime, nota de lichidare, cotizare CAS etc. dar acele lucruri parca sunt specifice unui CIM. Pentru PFA ar putea sa imi elibereze la fel sau alte lucruri? Multumesc.
Sotia a avut 2100 lei indemnizatia de CCC la primul copil.

A venit al doilea copil pana sa se termine prima indemnizatie am vorbit in ianuarie la DGASPC si mi-au spus ca se pastreaza indemnizatia de la primul copil.

Am depus dosarul totul in regula pana astazi cand primesc o decizie prin posta Indemnizatie Crestere Copil Supliment in cuantum 1233 lei pentru doamna... etc. adica cu 900 lei mai mica ?

S-a micsorat cumva indemnizatia si nu stiu eu? Multumesc!
Buna ziua,

O colega vrea sa obtina cetatenia romana
- e cetatean bulgar;
- sta si lucreaza de 5 ani in Romania;
- urmeaza peste o luna sa se casatoreasca cu un cetatean roman;

Legea spune 7 ani de sedere sau 5 ani dupa casatorie. Dat fiind faptul ca este cetatean UE + un mix din celelalte doua casatorie cu roman si faptul ca sta de 5 ani si lucreaza in RO pot conta sa obtina mai repede?

Multumesc!
Buna ziua,

Urmeaza sa angajam o persoana straina sa stea cu o matusa de 93 ani (pana acum a avut grija o persoana de incredere). Ar putea acea persoana sa faca vreo excrocherie cu casa, sa o pacaleasca sa semneze vreo donatie, ceva? In conditiile in care nu ii lasam nimic la indemana, nici act de identitate, nici actul de propietate al casei, pensia o sa vina pe card si va fi ridicata de un membru al familiei.

Multumesc.
Răspuns la discuția Masina zgariata
Multumesc pentru raspuns. Daca au trecut 24h banuiesc ca nu mai are sens sa merg sa declar. Astept atunci sa vad ce face el si daca ma cheama le spun adevarul.
Discuție Masina zgariata
Buna seara,

I-am zgariat putin masina vecinului aseara in parcare, nu se vedea foarte bine aseara daca e ceva si nu m-am gandit sa ii las numarul de telefon (masina lui era parcata, nu era nimeni in ea). Astazi am observat ca era un pic zgariata si cand l-am intalnit in parcare si i-am zis ca eu i-am zgariat si ca putem completa formularul de constatare amiabila sa isi repare daca vrea. Si a zis ca asta puteam face aseara ca astazi vrea sa ma reclame la politie ca am fugit de la "locul accidentului" sa imi ia carnetul, ca mi-a luat numarul, sau sa ii dau lui cateva sute de lei sa ne intelegem. I-am zis ca doar asigurarea daca vrea sa isi repare, daca vrea politie treaba lui.

E adevarat ce zice cu luat carnetul? Ar trebui sa sun si eu la politie sa spun ca i-am propus sa ne intelegem si nu a vrut? Sau nu are sens, dat fiind faptul ca e un incident minor soldat doar cu o zgarietura de un deget pe caroserie langa roata.

Multumesc!
E bine atunci. Multumesc!
Am vazut ca s-au pus in dezbatere "normele de aplicare ale Legii" si pare ca sotia s-ar incadra, am sunat la ANPIS si a zis ca nu pot spune nimic sigur sa revenim peste 2 saptamani cand se va publica. Eu as vrea sa plec de la actualul loc de munca fie prin CCC cum am depus acum fie prin demisie, ma gandeam acum daca imi depun demisia si pana la urma se schimba ceva la normele de aplicare si sotia nu isi poate lua, eu tot pot sa imi iau nu? chiar daca nu mai lucrez undeva cand il solicit, dar am cotizatie la stat ultimii 10 ani in fiecare luna :)
O sa dam in cazul acesta si un telefon acolo. Multumesc!